Partnerzy serwisu:

Śląskie: Kolej wąskotorowa dojeżdża do Rybnika

jar, Rynek Kolejowy 06.08.2019 218

Śląskie: Kolej wąskotorowa dojeżdża do Rybnika
Zdjęcie ilustracyjnefot. M. Szymajda, Rynek Kolejowy
Na odbudowanym w ubiegłym roku odcinku dawnych Górnośląskich Kolei Dojazdowych regularnie kursują pociągi turystyczne. Zgodnie z wakacyjnym rozkładem jazdy połączenie realizowane jest od wtorku do niedzieli. Przywrócenie połączenia na kilkusetmetrowej trasie było możliwe dzięki zaangażowaniu samorządu miasta Rybnik.
Staraniem samorządu lokalnego Rybnika w czerwcu przywrócono połączenie kolejowe na odcinku Stanica – Stodoły. Połączenia na tej trasie realizowane są przez Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach. Zgodnie z wakacyjnym rozkładem jazdy pociągi kursują od wtorku do niedzieli. Odjazdy ze stacji początkowej odbywają w godzinach 11:00 – 18:00. Najczęściej (co godziną) składy kursują w soboty, z pięciu par pociągów (odjazdy z Rud o 11:00, 13:00, 15:00, 17:00 i 18:00) można skorzystać w niedziele i święta, zaś od wtorku do piątku - z dwóch par (odjazdy 12:00 i 16:15). Cena biletu (tam i powrót) wynosi 15 zł, operator wprowadził bilety ulgowe dla dzieci i młodzieży (do 18 roku życia) oraz dla rodzin (2+2). Połączenia realizowane są składem prowadzonym lokomotywą spalinową. 

Odbudowa toru i nowa stacja

Jak informowaliśmy na portalu „Rynek Kolejowy”, przywrócenie połączeń na ok. 700 m odcinku Stanica – Stodoły było możliwe dzięki zaangażowaniu samorządu miasta Rybnik. Wykonano prace, w ramach których m.in. odbudowano tor, wykonano stację z peronem oraz przejazd kolejowo- drogowy. Nakłady na inwestycję wyniosły ok. 1,5 mln zł. Przedsięwzięcie zrealizowano dla rozwoju turystyki w rejonie „Morza Rybnickiego”.

Przewozy turystyczne na dawnych Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych

Odbudowany odcinek stanowi krótki fragment dawnej sieci Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Pierwsze jej odcinki powstawały już w połowie XIX w. W szczytowym okresie długość sieci wynosiła około 230 km. Po okresie likwidacji pod koniec XX w. obecnie realizowane są przewozy o charakterze turystycznym na dwóch trasach. Wspomniana Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach obsługuje dwa odcinki do Stanicy (2 sierpnia tego roku operator poinformował o zawieszeniu z przyczyn technicznych kursów realizowanych na tej trasie) i Stodół o łącznej długości ok. 7 km. Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych uruchamia pociągi na trasie Bytom Wąskotorowy – Miasteczko Śląskie Wąskotorowe o długości 21 km.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony