Partnerzy serwisu:

Skuteczna interwencja RBF. Mniejsze ograniczenia w zakładach produkcyjnych

Piotr Faryna 02.04.2020 21

Skuteczna interwencja RBF. Mniejsze ograniczenia w zakładach produkcyjnych
fot. PKP PLK
Nowa wersja rozporządzenia o ograniczeniach znosi obowiązek zachowania odległości 1,5 m pomiędzy stanowiskami pracy, jeśli zakład zapewni środki osobiste związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19. O taką zmianę apelowało Forum Kolejowe – Railway Business Forum (RBF).
Rząd, wprowadzając w szybkim tempie nowe przepisy związane z ochroną przed COVID-19, nie jest w stanie, co zrozumiałe, zawsze przewidzieć wszystkich ich konsekwencji. Ważne jest zatem szybkie reagowanie na zgłaszane problemy.

RBF, reagując na sygnały płynące od członków, interweniował w sprawie niezwykle ważnej dla wielu zakładów pracy branży kolejowej. Obostrzenia ogłoszone przez Rząd zawierały m.in. obowiązek zachowania odległości 1,5 metra między pracownikami. Zastosowanie tego przepisu mogłoby sparaliżować produkcję ze względu na technologię procesu produkcji a w konsekwencji unieruchomić wiele zakładów pracy.

W związku z tym RBF wystąpił z pilnym wnioskiem do ministra infrastruktury. Na nasze wystąpienie minister infrastruktury zareagował natychmiast i wprowadzono z mocą wsteczną możliwość odstępstwa od reguły odległościowej przy zachowaniu innych, odpowiednich środków ochronnych. Ministrowi infrastruktury należą się podziękowania za szybkie działania.

Przewodniczący Adrian Furgalski ustalił na roboczo z ministrem infrastruktury wprowadzenie "gorącej linii" w bieżących kontaktach. Jeżeli członkowie RBF czy innych organizacji mają wątpliwości co do stosowania i interpretacji aktualnie wprowadzanych przepisów, w szczególności dotyczących nakładanych restrykcji, prosimy o wysłanie informacji na adresy RBF. Będziemy się starać wspólnie z innymi organizacjami pomóc w jak najszybszym ich wyjaśnieniu.

Przyjęte wczoraj (1 kwietnia) rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nadało art. 9, który wzbudził kontrowersje firm produkcyjnych, w ust. 7 w pkt 3 lit. b brzmienie: „b) odległość pomiędzy stanowiskami pracy wynoszącą co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19”.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport