Partnerzy serwisu:

Skoda Transportation pozostała w rękach Czechów

Tomasz Kościelny 05.12.2017 2,8k

Skoda Transportation pozostała w rękach Czechów
Fot. Skoda Transportation
Znany producent taboru ma już formalnie nowego właściciela. Została nim rodzima grupa PPF. Rok wcześniej mówiło się o przejęciu Skody przez chiński koncern, a jeszcze kilkanaście dni temu jako nowego właściciela przedsiębiorstwa typowano czeski podmiot Energetický a Průmyslový Holding.
Choć oficjalnie wartość transakcji nie jest znana, to czeskie media przywołują kwotę ok. 10 mld koron czeskich (ok. 1,65 mld zł). Skoda Transportation została odkupiona od grupy czeskich biznesmenów (Tomáš Krsek, Michal Korecký, Marek Čmejla oraz Jiří Diviš). Grupa inwestycyjna PPF – nowy właściciel – została założona w roku 1991. Wartość jej aktywów to ok. 35 mld euro. Firma inwestuje w branżach: finansowej, telekomunikacyjnej, w biotechnologie i rolnictwo. Szefem grupy jest czeski przedsiębiorca Petr Kellner.

Jeszcze kilkanaście dni temu prawie pewne było to, że właścicielem Skody zostanie Energetický a Průmyslový Holding (EPH), którego właścicielem jest czeski miliarder Daniel Křetínský. Przedsiębiorstwo z branży energetycznej zajmuje się także m.in. transportem towarów oraz leasingiem taboru. Zatrudnia ok. 25 tys. osób, głównie w Europie. Mniej więcej rok temu pojawiały się informacje o prawdopodobnym przejęciu Skody przez chińskiego giganta taborowego – firmę CRRC. Transakcja również nie została sfinalizowana.

Skoda Transportation jest ważnym polskim partnerem. Czeski producent taboru wystartował w tym roku w dwóch ważnych warszawskich przetargach. W postępowaniu Tramwajów Warszawskich na dostawy do 213 wozów Škoda Transportation wygrała, ale przetarg został unieważniony, gdyż jej wartość przekraczała budżet zamawiającego. Producent, zadeklarował przygotowanie do rozmów o „poprawie oferty cenowej”. Skoda złożyła też najtańszą ofertę w przetargu na dostawy 37 nowych pociągów dla Metra Warszawskiego, z opcją zwiększenia zamówienia.

W 2016 roku obroty firmy Skoda Transportation wyniosły 15,7 mld koron czeskich. To spadek o kilkanaście procent w stosunku do 2015 roku, jednak producent taboru i tak wypracował zysk netto na poziomie 1,57 mld koron (w roku 2015 było to 588 mln koron). Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 5 tys. osób.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony