Partnerzy serwisu:

SKM Warszawa: Utrzymujemy częstotliwość mimo pandemii

Roman Czubiński 20.04.2020 50

SKM Warszawa: Utrzymujemy częstotliwość mimo pandemii
fot. WU
Mimo znacznego spadku potoków pasażerskich kursujemy tak samo często, jak przed wybuchem pandemii COVID-19 – mówi rzecznik warszawskiej SKM. Warszawski ZTM nie zdecydował się na ograniczenie liczby pociągów. W pociągach SKM wprowadzono standardowe w czasie pandemii środki bezpieczeństwa.
Podejście Zarządu Transportu Miejskiego i warszawskiej SKM zdecydowanie wyróżnia się na tle powszechnej tendencji do zawieszania na czas pandemii połączeń pasażerskich. – ZTM w porozumieniu z SKM nie ograniczał liczby kursów i nie zmniejszał częstotliwości kursowania – informuje rzecznik prasowy przewoźnika Kamil Migała. Jak uzasadnia, decyzję taką podjęto w celu zapewnienia jak najlepszej oferty przewozowej dla podróżnych. Przypomnijmy, że w marcu miało jednak miejsce doraźne odwołanie części kursów w związku ze stwierdzeniem zachorowania u jednego z maszynistów. Pandemia wraz z wprowadzonymi przez władze obostrzeniami wpłynęła oczywiście znacząco na zmniejszenie liczby pasażerów SKM, na razie jednak – według rzecznika – za wcześnie na podawanie konkretnych liczb.

Podobnie jak inni przewoźnicy, warszawska spółka dokłada wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo pasażerom oraz pracownikom. – W trosce o ich zdrowie we wszystkich pociągach SKM wprowadzono wydzielone strefy bezpieczeństwa. Pierwsze (licząc od czoła pociągu) i ostatnie drzwi zostały całkowicie wyłączone z użytkowania dla podróżnych, a przestrzeń pomiędzy tymi drzwiami i kabiną maszynisty została wygrodzona – mówi Migała. Ma to zapobiec kontaktom między personelem a pasażerami. Liczba pasażerów mogących przebywać jednocześnie wewnątrz pociągu została ograniczona zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem. Obecnie jednym elektrycznym zespołem trakcyjnym SKM może podróżować – w zależności od jego typu – od 135 do 180 osób.

Po zatrzymaniu pojazdu drzwi są otwierane automatycznie. – Ponadto w godzinach nocnych, oprócz standardowej obsługi codziennej, każdy z pociągów jest dezynfekowany przy użyciu środków odkażających. Obsługa pociągów jest wyposażona w środki ochrony osobistej: maseczki ochronne, rękawiczki oraz środki odkażające – wylicza rzecznik. Pracownicy SKM otrzymali wytyczne co do postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem, a pasażerowie mogą czerpać wiedzę na ten temat z materiałów informacyjnych dostępnych na pokładzie pociągów lub z profili SKM w mediach społecznościowych.

– Realizowane działania są zgodne z obowiązującymi regulacjami i zaleceniami Ministerstwa Zdrowia czy Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz z procedurami wprowadzonymi przez zarządcę infrastruktury, spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe – podkreśla Migała. SKM nie odpowiedziała natomiast na pytania dotyczące planów dalszego działania oraz o ocenę rządowego pakietu antykryzysowego.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony