Partnerzy serwisu:

SKM Warszawa straciła wielu pasażerów

Martyn Janduła 10.02.2017 1,6k

SKM Warszawa straciła wielu pasażerów
fot. Martyn Janduła
Mimo że cały rynek odnotował duże wzrosty, to znaleźli się przewoźnicy, którym ubyło pasażerów. Jednym z nich jest SKM Warszawa. Wprawdzie procentowy spadek nie jest znaczny, jednak w ujęciu całościowej liczby pasażerów, liczba ta jest już spora.
Szybka Kolej Miejska w Warszawie to przewoźnik kolejowy działający na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego. Rok 2016 przyniósł niestety słabsze wyniki. Przewoźnik znalazł się w gronie pięciu spółek, które zanotowały zmniejszenie liczby pasażerów. Co więcej, aż trzy operują na terenie województwa mazowieckiego i Warszawy.

W zeszłym roku SKM Warszawa wykonała 353 mln pociągokilometrów, co pozwoliło uzyskać udział w rynku na poziomie 1,86 proc. W porównaniu jednak do 2015 roku, wynik za 2016 roku w pracy przewozowej zmalał o 5,9 proc. O tyle samo skurczyła się liczba pasażerów. W 2016 roku SKM w Warszawie przewiozła 23,8 mln pasażerów, zaś w roku poprzedzającym – 25,3 mln. Oznacza to utratę 1,5 mln klientów. Udział SKM Warszawa w rynku pod względem liczby pasażerów rok do roku zmalał z poziomu 9,03 proc. do 8,14 proc.

Magdalena Lerczak, rzeczniczka prasowa Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie, ma dwa wytłumaczenia dla takiego stanu rzeczy. – W przypadku linii S2 można to zjawisko tłumaczyć polepszeniem oferty Kolei Mazowieckich pod kątem dodatkowych połączeń w godzinach szczytu z i do stacji Warszawa Rembertów – tłumaczy. Jak podkreśla, spowodowało to odciążenie obleganych pociągów SKM.

– W przypadku linii S9 kluczowe znaczenie miał zapewne fakt, że zamknięcia torowe na szlaku z Warszawy Gdańskiej do Warszawy Pragi, skutkujące ograniczeniami w ruchu pociągów, miały miejsce dopiero od połowy roku 2015, a w roku 2016 trwały już przez cały rok – mówi Lerczak.

Wiadomo też, że w 2017 roku ZTM w Warszawie nie planuje uruchamiania nowych linii SKM. PKP PLK zapowiadają z kolei rozpoczęcie w niedługim czasie prac przy warszawskiej linii obwodowej, co również przełoży się na ofertę przewoźnika.


oprac. własne

 Czytaj więcej o wynikach przewozowych za 2016 rok:
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony