Partnerzy serwisu:

SKM Trójmiasto ogłasza przetarg na jeden zespół trakcyjny z opcją na dziewięć kolejnych

Michał Szymajda 18.05.2021 3,3k

SKM Trójmiasto ogłasza przetarg na jeden zespół trakcyjny z opcją na dziewięć kolejnych
Wnętrze jednego z dwóch nowoczesnych Impulsów SKMfot. MS, Rynek Kolejowy
Jak wcześniej zapowiadał trójmiejski operator, doszło w końcu do ogłoszenia przetargu na dostawy elektrycznych zespołów trakcyjnych, które w części mają być finansowane z unijnych pieniędzy. SKM zdecydowała się na nietypową formułę przetargową ze względu na problemy ze skompletowaniem wkładu własnego do inwestycji.
Przetarg opisano pod hasłem „dostawa jednego fabrycznie nowego elektrycznego zespołu trakcyjnego z opcją dostawy dodatkowych maksymalnie dziewięciu fabrycznie nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz z dostawą sprzętu przeznaczonego do unowocześnienia zaplecza utrzymania taboru”. Operator nie ukrywa, że chodzi mu o jak najtańsze rozwiązanie, ponieważ aż 95% wagi przetargu stanowi cena. 2,5% wagi stanowi „współczynnik liczby osi napędnych do liczby wszystkich osi w każdym pojeździe” a kolejne 2,5% „suma prześwitu pasażerskich drzwi zewnętrznych w każdym pojeździe”. W tym punkcie chodzi o uzyskanie jak największej liczby drzwi w ezt, lub montaż drzwi szerszych niż standardowe. Tak niska waga tego rozwiązania zapewne nie sprawi, że producenci zaoferują coś ponadstandardowego.

W rzeczywistości, PKP SKM Trójmiasto nie chce zamawiać jednego pojazdu, ale, tak jak zakładał projekt, łącznie 10 ezt. Przy czym, zamawiający może z prawa opcji nie skorzystać lub skorzystać w części a to z kolei nie zrodzi po stronie wykonawcy żadnych roszczeń w stosunku do zamawiającego. To z pewnością zaniepokoi producentów, którzy zechcą wziąć udział w przetargu, może też wpłynąć na wysoką cenę produktu.

Oferty można składać do 5. lipca, a ważność ofert musi być zachowana do 1 listopada 2021. – Zamawiający wymaga, aby wykonawca wykonał gwarantowany zakres zamówienia w terminie 20 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Planowany termin (…) dostarczenia ostatniego elektrycznego zespołu trakcyjnego w przypadku skorzystania przez zamawiającego z prawa opcji, określony jest na dzień 31 października 2023 r – czytamy w informacji od PKP SKM Trójmiasto.

Więcej na temat przyczyn, dla których trójmiejska SKM decyduje się na tak nietypowy przetarg można przeczytać tutaj. Warunki techniczne dostaw nowego taboru opisaliśmy tutaj. 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony