Partnerzy serwisu:

Skawce: Przełożenie linii nr 97 coraz bliżej

Krzysztof Kuś/RZGW w Krakowie 17.11.2011 176

Archiwum RK
Zaloguj się
OK
Zapomniałem hasła
Komentarze:
2011-11-17 12:14:57 Autor: ja
---.181.144.126
Jakie będą prędkości na tej trasie? ile ulegnie skróceniu czas jazdy z Krakowa do Zakopanego przez tą inwestycję? i czemu od razu nie planowano dwutorowej linii?
2011-11-17 12:33:40 Autor: Pasztun
---.dynamic.chello.pl
@ ja:
\"Jakie będą prędkości na tej trasie?\"

Takie, na jakie pozwala geometria toru. Zawrotne. :D

\"ile ulegnie skróceniu czas jazdy z Krakowa do Zakopanego przez tą inwestycję?\"

Strzelam: 1min?

\"czemu od razu nie planowano dwutorowej linii?\"

Raczej: Czemu nie zaplanowano i nie wykonano od razu łącznicy z linią do Chabówki?
2011-11-17 12:36:15 Autor: Dzban
---.246.236.24
120 km/h
2011-11-18 18:42:40 Autor: Kamil
---.play-internet.pl
Zadziwia mnie, ze przesuniecie torowiska zakopianki kolo Skawiec, wraz ze wszystkimi ,,papierami\'\' nie bylo zaplanowanane na ten sam czas, co budowa lacznicy omijajacej Sucha.

Po wybudowaniu tej lacznicy, to nie Sucha, ale Maków Podhalanski stalby sie stacja wezlowa pomiedzy liniami Kraków - Zakopane oraz linia z Zywca. Od tego momentu mozna by powrócic do polaczenia z Zywcem, ale skladami niskopojemnymi i w relacji Zylina - Czadca - Skalite - Zwardon - Zywiec - Jelesnia - Maków Podhalanski. Koniecznie z postojem na stacji Zywiec Browar i Zywiec Miasto. Zalety tej relacji pociagów to bezposredni dojazd z przystanku Zywiec Miasto do Rajczy, Milówki i innych miejscowosci na Zywiecczyznie. Tak samo, mieszkancy Skalitego, Czernego i Swierczynowca beda jednoczesnie mieli bezposredni dojazd do przystanku Cadca mesto (lezy blizej centrum Czadcy, niz glowny dworzec w tej miejscowosci). Zreszta slowackich podroznych przygranicznych bezposredni dojazd do przystanku Zywiec Miasto moze bardziej interesowac, niz dojazd tylko do glownego dworca w Zywcu. A mieszkancy Suchej mieliby polaczenia z duzymi polskimi miastami z przesiadka bedz to w Makowie, badz to w Zywcu.

Poza tym, w przyszlosci, jak juz powstana lacznice omijajace Plaszów i Sucha, bedzie lepsza mozliwosc na skierowanie choc czesci pociagów (planowo, wakacyjnie lub przynajmniej awaryjnie) na skierowanie coniektórych pociagów relacji Kraków - Krynica lub Kraków - wschodnia Slowacja, na trase przez Maków Podhalanski.

Budowa lacznicy omijajacej stacja Sucha Beskidzka powinna byc zsynchronizowana w czasie z budowa przystanku kolejowego jak najblizej suskiego centrum miasta.

Wielka szkoda. Razem na pewno byloby taniej. A wykonawcy tych inwestycji, majac w perspektywie wieksze przeroby, mogliby zaoferowac lepsze ceny. A tak to tylko szkoda.
2011-11-21 13:15:24 Autor: fablokowiec
---.pkwsa.pl
Pamiętacie jak rozebrali 103 Skawce-Wadowice? Właśnie przez ten zbiornik wodny - obiecali budowę przez Kleczę Dolną i nic z tego nie wyszło, dzięki temu szlak trafił pozostałą część linii 103 Wadowice-Spytkowice-Alwernia oraz lnię 126 Bolęcin-Jaworzno Szczakowa.
wszystko można przeczytać i zobaczyć na
www.linia103.glt.pl
witamy w Polsce
2011-11-21 19:19:26 Autor: Kamil
---.play-internet.pl
do: Fablokowiec

Tak, rozebrano linie Wadowice - Skawce wlasnie z powodu planowanej budowy zbiornika Swinna Poreba. Tylko, czy dzis taka linia, badz tez inny jakikolwiek skrót miedzy linia Sucha - Kalwaria a linia Kalwaria - Bielsko jest jeszcze w ogóle potrzebny??

Nie zgadam sie, ze linie Wadowice - Alwernia oraz Bolecin - Jaworzno padly z powodu braku skrótu skaweckiego. Zauwaz, ze linia Bolecin - Jaworzno funkcjonowala cos do roku 1990, a linia Wadowice - Trzebinia funkcjonowala cos do 2001, o ile sie nie myle. Tak wiec odcinek Wadowice - Skawce nie byl wtedy czyms niezbednym i teraz tez nie jest czyms niezastapionym. Wiem, ze teoretycznie z tym odcinkiem siec kolejowa w tym rejonie funkcjonowalaby lepiej.

Natomiast dzisiaj najwazniejszymi tematami dla linii kolejowych w tym rejonie jest budowa lacznic omijajacej Plaszów i Sucha, takze zbudowanie ominiecia zbiornika kolo Zembrzyc. Takze budowa nowych przystanków tam, gdzie to jest konieczne, na pewno Sucha Miasto, Zywiec Miasto. Waznymi tematami powinny byc stworzenie tzw. centrów przesiadkowych przy stacjach takich, jak np. Wadowice, Jelesnia czy Maków Podhalanski. Mozna by tez sie zastanowic ewentualnie, czy moze lacznice omijajace Chabówke i Kalwarie maja sens. Ale te dwie ostatnie lacznice nie powinny byc tematami na najblizsze miesiace.

Przypominam, ze warto byc tez pomyslec o ciekawych relacjach pociagów, to jest o takich relacjach, które pokazalyby, jest szlaki kolejowe w tym rejonie pld-zach Malopolski maja sens. Na przyklad kiedys, cos kolo 2001 roku, byl pociag relacji Katowice - Myslowice - Oswiecim - Wadowice - Sucha. Moze do takiej relacji warto by wrócic?? Odcinek Katowice - Oswiecim tez jest jest na obecna chwile e 100% wykorzystany.
2011-11-23 15:46:01 Autor: Piotr.
---.imir.agh.edu.pl
@Kamil: \"Tylko, czy dzis taka linia, badz tez inny jakikolwiek skrót miedzy linia Sucha - Kalwaria a linia Kalwaria - Bielsko jest jeszcze w ogóle potrzebny??\"

No to popatrz na mapę. Mapę Polski, a nie powiatu Wadowickiego i Suskiego.
2011-12-02 18:43:18 Autor: Maciek z Lublina
---.nplay.net.pl
Czy po tym przełożeniu linii kolejowej uda się skruszyć jego betonowość Rębilasa i puścić pociągi pasażerskie w takiej ilości , na jaką zwykli ludzie zasługują?
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony