Partnerzy serwisu:

Sierpniowe nowości dla rowerzystów na kolei

Martyn Janduła 17.08.2016 272

Sierpniowe nowości dla rowerzystów na kolei
Fot. Koleje Śląskie
Zbliża się koniec wakacji, a niektóre spółki kolejowe postanowiły wdrożyć kilka nowości, które być może ucieszą rowerzystów. Po raz pierwszy Przewozy Regionalne postanowiły wprowadzić w swoich pociągach gwarancję miejsca dla roweru, natomiast Koleje Śląskie na wybranych trasach zniosły opłaty za przewóz.
Wraz z półmetkiem wakacji największy przewoźnik kolejowy w kraju wprowadził nowość dla miłośników jednośladów. – Od 1 sierpnia mamy w swojej ofercie dwa rodzaje biletów na przewóz rowerów: z gwarancją miejsca służącego do przewozu rowerów i bez takiej gwarancji – informuje Michał Stilger z biura prasowego centrali Przewozów Regionalnych. – To rozwiązanie na pewno ucieszy pasażerów, którzy planują podróże ze sporym wyprzedzeniem, szczególnie po trasach obsługiwanych przez mniej pojemne pojazdy – dodaje.

Testowe rozwiązanie

Gwarancja miejsca dla roweru jest z pewnością ciekawym pomysłem, obawiać się jednak można o egzekwowanie tak nabytego prawa. Zwłaszcza, gdy rowerzysta wsiądzie ze swoim jednośladem po drodze, a skład okaże się pełny. – W sytuacji, gdy wszystkie miejsca na rowery są zajęte, to podróżny z gwarancją miejsca może przeprosić pozostałych podróżnych i skorzystać z takiego stojaka – tłumaczy Stilger. – Jest to rozwiązanie nowe. Będziemy się przyglądać, jak ono funkcjonuje. Chcieliśmy stworzyć możliwość dla podróżnych, którzy ze znacznym wyprzedzeniem planują swoje wyprawy. Myślę, że dopiero po kilku miesiącach, zwłaszcza tych letnich, będziemy mogli powiedzieć, jak takie rozwiązanie działa – wyjaśnia.

Jak podaje przewoźnik, z jego usług skorzystało w 2015 r. aż 140 tys. rowerzystów. Dużą popularnością cieszy się mini bilet turystyczny, który w czasie długich weekendów ważny jest od 3 do nawet 5 dni – w zależności od układu dni wolnych w kalendarzu. – Do tego karnetu można dokupić bilet na przewóz roweru za jedyne 7 zł, który ważny jest przez cały czas trwania biletu podstawowego. Dzięki temu można zaplanować kilkudniową trasę i bez ograniczeń podróżować z rowerem wszystkimi pociągami Regio – mówi Stilger. W innych przypadkach za przewóz roweru pobierana jest zryczałtowana cena i wynosi ona 7 zł niezależnie od długości trasy.

Koleje Śląskie za darmo

Z kolei inny przewoźnik kolejowy – Koleje Śląskie – także od 1 sierpnia zdecydował się na promocję dedykowaną rowerzystom. Na pięciu wybranych trasach przewoźnik zniósł opłatę za przewóz roweru. Oferta obejmuje pociągi w następujących relacjach: Katowice – Tarnowskie Góry – Lubliniec – Częstochowa, Rybnik – Żory – Pszczyna, Wodzisław Śląski – Chałupki – Racibórz, Katowice – Oświęcim oraz Cieszyn – Czechowice-Dziedzice. – Dzięki temu rowerzyści zyskają lepszy dostęp do szeregu atrakcji turystycznych – poczynając od wyjątkowych obiektów industrialnych, z których słynie województwo śląskie, poprzez różnego rodzaju zabytki historyczne, aż po urokliwe zakątki przyrody – mówi Magdalena Iwańska z Biura Prasowego Kolei Śląskich.

– Co istotne dla rowerzystów, podróż łącząca pociąg i rower stwarza możliwości na planowanie wycieczki bez potrzeby jej rozpoczęcia i zakończenia w tym samym miejscu. Bezpłatny przewóz rowerów może się także okazać ciekawą opcją dla osób, które mieszkają bądź pracują w miejscach nieco oddalonych od stacji kolejowych. W takim przypadku połączenie pociągu i roweru może stanowić dobrą, a na pewno zdrowszą, alternatywę dla podróży samochodem – dodaje.

Oferta obejmuje połączenia kolejowe – bez przejazdów wykonywanych przez zastępczą komunikację autobusową. Jak deklarują Koleje Śląskie, we wszystkich pociągach tego przewoźnika jest miejsce do przewozu rowerów. Jedyny wyjątek stanowią pod tym względem pojazdy typu EN57 – w tych pociągach istnieje jednak możliwość przewozu rowerów w przedziale przeznaczonym dla osób z większym bagażem.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony