Partnerzy serwisu:

Siemens Mobility wstrzymuje dostawy pociągów do Rosji

Łukasz Malinowski 24.03.2022 1,7k

Siemens Mobility wstrzymuje dostawy pociągów do Rosji
fot. Siemens
Siemens Mobility zdecydowało się na wstrzymanie wszelkich transakcji i dostaw do Rosji i Białorusi. Obejmuje to także zamówione przez Koleje Rosyjskie w roku 2019 składy dużych prędkości typu Velaro.
W czerwcu 2019 roku Koleje Rosyjskie (RŻD) złożyły zamówienie na 13 pociągów dużych prędkości Velaro od Siemens Mobility oraz Ural Locomotives. Ten drugi podmiot to spółka joint venture w grupie Sinara i Siemens AG. Zamówienie jest warte ok. 1,1 miliarda euro, a kontrakt obejmował nie tylko dostawę pojazdów, ale także obsługę techniczną pociągów przez okres 30 lat.

To nie było pierwsze zamówienie na pociągi dużych prędkości złożone przez RŻD w Siemensie. W latach 2006-2011 Koleje Rosyjskie zakupiły łącznie 16 pociągów dużych prędkości. Gdyby doszło do realizacji kontraktu z 2019 r., dysponowałyby więc 29 pociągami Velaro – większość z nich miała obsługiwać 650-kilometrową trasę między Moskwą i Sankt Petersburgiem.

Do tej porty w ramach kontraktu z 2019 r. przekazane zostały tylko cztery składy, ale nie uzyskały one jeszcze homologacji. Teraz Siemens informuje, że kolejne nie dotrą do odbiorcy. To oczywiście efekt rosyjskiej agresji na Ukrainę.

„Siemens zdecydowanie sprzeciwia się inwazji Rosji na Ukrainę, która jest wyraźnym naruszeniem prawa międzynarodowego. Popieramy społeczność międzynarodową w apelu o pokój. Wstrzymaliśmy wszystkie nowe transakcje i dostawy międzynarodowe do Rosji i Białorusi, jednocześnie oceniając pełne konsekwencje wszystkich sankcji. Zapewniając ścisłe przestrzeganie sankcji, będziemy kontynuować lokalne działania związane z serwisem i utrzymaniem bez dostaw nowych części” – czytamy w oświadczeniu producenta.

Firma podkreśla, że postępuje zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w działalności biznesowej w/i z Rosją i Białorusią oraz przestrzega obowiązujących wymogów kontroli eksportu i przepisów dotyczących sankcji.

Składy Velaro w Rosji będą nadal serwisowane, ale Siemens nie dostarczy żadnych części zamiennych.
PARTNERZY DZIAŁU



Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony