Partnerzy serwisu:

Siedlecka kolejówka na szkoleniu w PKP PLK

Przemysław Barszcz/ZSP6 Siedlce 25.10.2016 595

arrow
arrow
Siedlecka kolejówka na szkoleniu w PKP PLK
Fot. Przemysław Barszcz
Siedlecka kolejówka na szkoleniu w PKP PLK
Siedlecka kolejówka na szkoleniu w PKP PLK
Siedlecka kolejówka na szkoleniu w PKP PLK
Siedlecka kolejówka na szkoleniu w PKP PLK
Siedlecka kolejówka na szkoleniu w PKP PLK
Uczniowie klasy trzeciej Technikum nr 6 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im gen. Józefa Bema w Siedlcach, kształcący się w zawodzie technika transportu kolejowego odbyli całodzienne szkolenie na symulatorze PKP Polskich Linii Kolejowych w Warszawie z obsługi komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym i zasad prowadzenia ruchu.
Symulator, który odwzorowuje obszar Lokalnego Centrum Sterowania w Mińsku Mazowieckim stał się obiektem sprawdzenia własnych umiejętności oraz szansą na poznanie metod radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych występujących na całej sieci linii kolejowych w Polsce. Przyszli kolejarze zarządzali ruchem w obrębie trzech stacji: Mińska Mazowieckiego, Mrozów oraz Sulejówka Miłosne, położonych na podwarszawskim odcinku linii nr 2 Warszawa – Terespol. Praca dyżurnego ruchu dysponującego oraz dyżurnego ruchu pomocniczego wymagała mocnego skupienia, panowania nad nerwami oraz dobrego zorganizowania pracy i umiejętności zarządzania. Wskazówek udzielali instruktorzy ruchu, na co dzień zajmujący się szkoleniami dyżurnych.

Wycieczka zorganizowana była dzięki zaangażowaniu pełnych pasji uczniów, dla których chęć zdobywania wiedzy z dziedziny transportu kolejowego jest kluczowa. Również wkład nauczycieli przedmiotów zawodowych – pracujących na co dzień na stanowiskach kontrolerów w Zakładzie Linii Kolejowych w Siedlcach oraz samego faktu objęcia szkół z kierunkami kolejowymi patronatem PLK, dała szansę, aby umiejętności zdobyte przez pierwsze dwa lata nauki utrwaliły się i nadal były rozwijane.

Podczas ćwiczeń symulowano sytuacje dotyczące: potrącenia osób postronnych, usterek blokady liniowej, semaforów, rozjazdów, układów niezajętości torów. Są to pokonane problemy, z którymi walczyli przyszli technicy transportu kolejowego w obliczu napiętego rozkładu jazdy.

Zakres ćwiczeń nie był nam obcy, ponieważ podczas prawie miesięcznych praktyk w drugiej klasie, odbytych również w tym samym przedsiębiorstwie, lecz na zróżnicowanych posterunkach ruchu np. srk komputerowe – LCS Łuków, mechaniczne scentralizowane – Niemojki, Platerów, przygotowywali się do egzaminów zawodowych. Szkoła posiada również symulator urządzeń komputerowych srk typu MOR-3 firmy Kombud, aparat blokowy, skrzynię zależności i dźwignie nastawcze mechanicznych scentralizowanych urządzeń srk oraz pulpit nastawczy urządzeń przekaźnikowych typu E przekazanych z Zakładu Linii Kolejowych w Siedlcach.

PKP Polskie Linie Kolejowe fundują również stypendia najlepszym uczniom, pomagają organizować praktyki i wycieczki zawodoznawcze. Dzięki jednoczesnej współpracy, szkoła rozwija się i powiększa swoje wyposażenie, a pracodawca zyskuje dobrze wykształconą kadrę.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony