Partnerzy serwisu:

Sejmowa Komisja Infrastruktury w siedzibie CEMM

inf. pras 24.06.2022 609

arrow
arrow
Sejmowa Komisja Infrastruktury w siedzibie CEMM
Fot. UTK
Sejmowa Komisja Infrastruktury w siedzibie CEMM
Sejmowa Komisja Infrastruktury w siedzibie CEMM
Sejmowa Komisja Infrastruktury w siedzibie CEMM
Sejmowa Komisja Infrastruktury w siedzibie CEMM
Sejmowa Komisja Infrastruktury w siedzibie CEMM
W Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów tworzonym przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego odbyło się wyjazdowe posiedzenie Sejmowej Komisji Infrastruktury. Parlamentarzyści zapoznali się z nowymi zasadami dotyczącymi egzaminowania maszynistów, które zaczną obowiązywać od 2023 r., a także z działaniem symulatorów: lokomotyw elektrycznej i manewrowej oraz elektrycznego zespołu trakcyjnego.
– W Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów egzaminy będziemy przeprowadzać w sposób bardzo nowoczesny i innowacyjny. Będziemy drugim państwem w Europie, po Holandii, który będzie wykorzystywać nowoczesne symulatory. Umożliwiają one zasymulowanie sytuacji trudnych, do których w praktycznej jeździe nie dochodzi na co dzień. Proces niezależnej weryfikacji wiedzy i umiejętności maszynistów ma kluczowe znaczenie i wpływ na bezpieczeństwo systemu kolejowego – powiedział w trakcie prezentacji CEMM dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Jak podaje UTK, oprócz członków Sejmowej Komisji Infrastruktury w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, Najwyższej Izby Kontroli oraz kierownictwo UTK.

Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów od 2023 r. będzie głównym ośrodkiem egzaminacyjnym dla osób wchodzących do zawodu maszynisty, czyli ubiegających się o licencję i świadectwo maszynisty. Zapewni miarodajne, porównywalne i powtarzalne prowadzenie egzaminów różnych kategorii egzaminacyjnych.

Zmiany w egzaminowaniu maszynistów

Od 1 stycznia 2023 r. egzaminy na licencję maszynisty oraz pierwsze świadectwo maszynisty będą państwowe. Będzie przeprowadzał je Prezes UTK w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów. Powstanie prowadzony przez Prezesa UTK rejestr egzaminatorów – osób, które będą uprawnione do przeprowadzania egzaminów zarówno z ramienia Prezesa UTK, jak i w ośrodkach szkolenia.

Prowadzony będzie także krajowy rejestr maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe, gromadzący w jednym miejscu wszelkie informacje o osobach uprawnionych do prowadzenia pojazdów kolejowych, posiadanych przez nich uprawnieniach i kwalifikacjach, a także o przebiegu ścieżki zawodowej. Rejestr umożliwi stałe monitorowanie zatrudnienia maszynistów i ich uprawnień oraz pozwoli na skuteczną wymianę informacji pomiędzy pracodawcami w ramach zarządzania ryzykiem. Zasilanie rejestru w niezbędne dane stanie się ustawowym obowiązkiem podmiotów zatrudniających maszynistów.

PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony