Partnerzy serwisu:

ŚDM: Pielgrzymi wracają z Krakowa. Ruszają pociągi specjalne [aktualizacja]

inf. prasowa 31.07.2016 302

ŚDM: Pielgrzymi wracają z Krakowa. Ruszają pociągi specjalne [aktualizacja]
fot. PLK
Pielgrzymi Światowych Dni Młodzieży wracają z Krakowa. Od 13:00 uruchomione zostały dodatkowe połączenia Kraków Bieżanów – Kraków Główny. Przewozy Regionalne oraz Koleje Małopolskie uruchomiły po trzy pociągi kursujące wahadłowo z Krakowa Bieżanowa do Krakowa Głównego (z pominięciem Prokocimia). Pierwszy próżny skład wyjechał do Bieżanowa po godz. 13:00.
Również PKP Intercity uruchomi dodatkowy pociąg. O godzinie 21:10 odjedzie bezpośredni pociąg Kraków Główny – Warszawa Wschodnia. Uzupełnia on 41 innych pociągów dodatkowych wszystkich przewoźników, wykraczających poza regularny rozkład jazdy. Przewoźnicy przygotowali rezerwę taborową. Przewozy Regionalne zabezpieczyły 22 elektryczne zespoły trakcyjne. PKP Intercity dwa rezerwowe składy wagonowe i jeden ezt serii Flirt. Koleje Wielkopolskie – 2 ezt. PKP Cargo zapewnia 36 lokomotyw osłonowych. Na krakowskich stacjach działają mobilni informatorzy. W strefach buforowych przed dworcami Kraków Główny i Kraków Płaszów działają telebimy pokazujące odjazdy pociągów. Przygotowane drogi dojścia zapewniają sprawne przemieszczanie na peronach. 

Szacuje się, że podczas odjazdów z Krakowa z kolei skorzysta dwukrotnie więcej osób, niż wynikało z wcześniejszych szacunków. W niedzielę i poniedziałek dworce Kraków Główny i Kraków Płaszów odprawią rekordową liczbę pociągów i podróżnych. Wzmacniane są składy, uruchamiane dodatkowe pociągi i zwiększa się częstotliwość ich kursowania.

Wcześniej informowano, że zmieniona organizacja funkcjonować będzie od godziny 14:00 w niedzielę, przynajmniej do godziny 14:00 w poniedziałek. W zależności od sytuacji na stacjach może zostać podjęta decyzja o wydłużeniu obowiązywania tymczasowej organizacji odprawy podróżnych.

W ciągu dwóch dni dwa największe dworce obsłużą 850 pociągów, z czego 72 to pociągi specjalne ŚDM. Szacuje się, że tylko z tych pociągów skorzysta około 400 000 pielgrzymów.

Organizacja stref buforowych podyktowana jest kwestiami logistycznymi i bezpieczeństwa. Zalecane jest przybycie do stref minimum 60 minut przed odjazdem pociągu. Przy dworcu Kraków Główny zorganizowane zostały dwie strefy. Pierwsza ze stref zlokalizowana została na Placu Jana Nowaka–Jeziorańskiego, a druga przy ulicy Pawiej, obok hotelu Ibis. Kraków Płaszów obsłuży jedna strefa zlokalizowana na Placu Braci Dudzińskich, przy ulicy Dworcowej.

Odprawa podróżnych będzie podzielona na etapy. Do stref podróżni będą wchodzić przez oznakowane bramki. Strefa na Placu Jana Nowaka–Jeziorańskiego przeznaczona jest dla podróżnych, których pociągi odjeżdżać będą z peronów 4 i 5. Strefa pod Hotelem Ibis obsługiwać będzie podróżnych odjeżdżających z peronów 1, 2 i 3.

W strefach umieszczone zostały telebimy, na których będzie wyświetlana aktualna informacja o odprawie grup podróżnych dla konkretnych składów. Pielgrzymi, których pociągi będą odjeżdżały w pierwszej kolejności (wg rozkładu jazdy), będą kierowani do jednej z dedykowanych 5 bramek. Stamtąd zostaną skierowani już na teren kolejowy – do drugiej strefy odprawy podróżnych. Tam będą oczekiwali na zebranie się odpowiedniej liczby osób (przy bramkach będą zamontowane maty zliczające, dzięki czemu wielkość grupy będzie dopasowana do liczby miejsc dostępnych w konkretnym pociągu). W kolejnym etapie, pielgrzymi w asyście funkcjonariuszy SOK, będą kierowani na peron i bezpośrednio do pociągu. Dzięki temu pasażerowie trafią bezpiecznie do pociągu jadącego we właściwym kierunku, a pociągi będą mogły odjeżdżać punktualnie. Wyeliminowane zostanie także niebezpieczeństwo zbyt dużego zatłoczenia podziemnych tuneli i peronów.

Nie tylko pielgrzymi proszeni są o przychodzenie na dworzec z odpowiednim wyprzedzeniem. Wydzielenie specjalnych stref powoduje, że podczas przesiadki na stacji Kraków Główny i Kraków Płaszów trzeba liczyć około 45 minut na zmianę peronów. Tyle czasu wymaga zejście z peronu, wyjście i przejście przez strefę bezpieczeństwa na wybrany peron.

Zmianom ulegnie również sposób opuszczania dworca. Z dworca wychodzić się będzie wyłącznie w stronę ulicy Bosackiej. Nie będzie też możliwości bezpośredniej przesiadki na dworcu Kraków Główny. Podróżni, którzy przyjadą na dworzec, aby jechać dalej, będą musieli przejść również odprawę w strefach buforowych.
 
PLK przypomina też o zaleceniach dla podróżnych odjeżdżających z Krakowa. Kolej radzi dokładnie sprawdzić skąd i o której odjeżdża pociąg i przybyć na dworzec godzinę przed odjazdem, a także kontaktować się z przewodnikiem grupy i postępować wg zaleceń organizatorów. PLK radzi też by do pociągów wsiadać "szybko i sprawnie". Więcej o zaleceniach dla podróżnych na ŚDM piszemy tutaj.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony