Partnerzy serwisu:

Samorządowcy z Pomorza: Chcemy reaktywacji linii 212

Michał Szymajda 16.05.2019 4,2k

Samorządowcy z Pomorza: Chcemy reaktywacji linii 212
Linia 212 i drezyniarzeFot. Michał Szymajda
Dziesięć pomorskich samorządów zwróciło się do Ministerstwa Infrastruktury o remont i reaktywację przewozów na nieczynnej linii 212 Lipusz – Korzybie. Linia nie jest objęta programem Kolej+, przynajmniej w pierwotnych założeniach.
Pomorze w rządowym programie w ogóle potraktowane zostało po macoszemu. Spośród 20 projektów, które mają być realizowane w ramach programu odbudowy bądź budowy kolejowych linii, żadne nie jest zlokalizowane na Pomorzu.

Pomorze transportowo zmarginalizowane

– Mając na uwadze troskę i odpowiedzialność za prawidłowy rozwój naszego obszaru deklarujemy wolę zacieśnienia współpracy na rzecz podjęcia zdecydowanych działań zapobiegających dalszej marginalizacji tej części Pomorza. W szczególności zobowiązujemy się do wspierania postulatu dotyczącego reaktywacji połączeń kolejowych z wykorzystaniem nieczynnej linii 212 – napisało w liście intencyjnym 10 samorządowców z Pomorza.

Linia 212 jest obecnie oficjalnie zamknięta. Na części odcinka jest nieprzejezdna, na dwóch odcinkach działają jednak miejscowe stowarzyszenia drezynowe, które udrożniły linię (a nawet odbudowały część torowiska!) w okolicach Korzybia i Bytowa. Wykonaną przez nie pracę można wyceniać w setkach tysięcy złotych.

Samorządowcy widzą szansę w reaktywacji całego połączenia od Korzybia przez Bytów do Lipusza. Tym bardziej, że ze zmodernizowanej stacji w Kępicach, bardzo blisko Korzybia, od czerwca mają ponownie ruszyć pociągi (po linii 405, ze Szczecinka do Słupska i dalej do Ustki), natomiast do Lipusza dojeżdżają pociągi Przewozów Regionalnych z Kościerzyny (obecnie zastępowane przez autobusy). Warto przypomnieć, że od Bytowa do Lipusza w sezonie letnim można było dojechać pociągami turystycznymi uruchamianymi przez SKPL.

Potrzebna linia w układzie południkowym

– Charakterystyka naszego obszaru (…) nie pozostawia wątpliwości, że przyczyną marginalizacji jest przede wszystkim bardzo niekorzystna dostępność transportowa. Powoduje ona obniżenie atrakcyjności osadniczej a w obszarze gospodarczym jest hamulcem rozwoju – wystarczy przeanalizować warunki ofert inwestycyjnych kapitału zewnętrznego często spływających do naszych gmin i miast, w którym wskazuje się na potrzebę bezpośredniej i bliskiej dostępności do czynnej linii kolejowej – czytamy w petycji samorządowców. – Biorąc pod uwagę również bardzo niedoskonałą dostępność do sieci dróg krajowych, głównie w układzie południkowym, uważamy że reaktywacja połączeń kolejowych na wcześniej zrewitalizowanej linii 212 jest najważniejszym czynnikiem mogącym nadać impuls rozwojowy dla wielu już funkcjonujących podmiotów gospodarczych, jak i zachęcającym do tworzeniach nowych.

W liście do Ministerstwa Infrastruktury samorządowcy wyrażają wolę współdziałania w zakresie przywrócenia połączeń kolejowych pomiędzy Słupskiem, a Kościerzyną z wykorzystaniem linii 212. Co ważne, nie chcą spocząć na deklaracji, obiecując solidarne wsparcie dla umieszczenia najważniejszych przedsięwzięć w nowym kontrakcie wojewódzkim, tworzonym na perspektywę finansową w latach 2021–2027.

– W celu koordynacji działań powołujemy 3-osobowy zespół, którego zadaniem będzie organizowanie bieżących spotkań oraz przygotowywanie projektów wystąpień, postulatów, petycji, komunikatów medialnych i innych potrzebnych dokumentów – oświadczają burmistrzowie, wójtowie i starosta słupski.

Linię odcięto od sieci... w ramach modernizacji innej linii

Niestety, w ramach obecnej inwestycji na linii 405 stacja Korzybie, gdzie kończy się linia 212, pozbawiona została funkcji stacji i zlikwidowano wejście torowe od linii 212, mimo protestów samorządów i stowarzyszeń drezynowych. PKP PLK, uznały, że takie nie jest potrzebne i modernizacja nie powinna tego uwzględniać, choć takie zabezpieczenie na przyszłość kosztowałoby ułamek procenta inwestycji. Co istotne: linia 212 może przydać się już wkrótce i być alternatywą zwłaszcza dla transportu towarów, w czasie planowanej modernizacji biegnącej równolegle linii 202 (nad tą inwestycją zawisły jednak czarne chmury).

Petycja została podpisana przez starostę powiatu słupskiego, starostę powiatu bytowskiego, prezydenta Słupska, burmistrza Ustki, burmistrza Kępic, burmistrza Bytowa, wójta gminy Trzebielino, wójta gminy Borzytuchom, wójta gminy Kobylnica, wójta gminy Kołczygłowy i przewodniczącego sejmiku województwa pomorskiego.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony