Partnerzy serwisu:

Samorządowcy chcą większości udziałów SKM Trójmiasto. PKP SA: pomyślimy

inf. pras. 20.06.2018 2,6k

Samorządowcy chcą większości udziałów SKM Trójmiasto. PKP SA: pomyślimy
Fot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządów mających mniejszościowe udziały w spółce PKP Szybka Kolej Miejska, a także władze PKP SA – czyli większościowego udziałowca. Marszałek Mieczysław Struk powtórzył wcześniejszą deklarację dotyczącą usamorządowienia SKM: samorząd województwa i samorządy aglomeracji trójmiejskiej chcą i powinny mieć kontrolę nad spółką, która w całości wykonuje usługi przewozowe na ich terenie.
Samorząd Województwa Pomorskiego od lat zabiega o „usamorządowienie” PKP SKM, czyli o uzyskanie większościowego udziału w kapitale zakładowym spółki. Pozwoliłoby to na dostosowanie struktury właścicielskiej PKP SKM do roli i funkcji, którą pełni spółka w systemie transportowym województwa.

Okazją do usamorządowienia SKM inwestycje taborowe

– Analizowaliśmy różne koncepcje usamorządowienia SKM poczynając od bezpłatnego przekazania udziałów spółki przez Skarb Państwa dla samorządu województwa, po umorzenie za wynagrodzeniem udziałów PKP SA w SKM. Dziś mamy nową propozycję, która wiąże się z zakwalifikowaniem projektu SKM dotyczącego zakupu 10 sztuk taboru – powiedział podczas spotkania marszałek Struk.

Zgodnie z podpisaną umową SKM ma otrzymać dofinansowanie w wysokości 50% kosztów (około 160 mln zł) na ten zakup. Pozostały koszt spółka zobowiązana jest zapewnić we własnym zakresie.

– Deklarujemy chęć zaangażowania finansowego poprzez dokapitalizowanie SKM. Efektem naszej propozycji powinno być zarówno zbudowanie montażu finansowego, niezbędnego dla realizacji projektu, jak i trwałe uzyskanie przez samorząd województwa, wraz z innymi trójmiejskimi samorządami, statusu głównego udziałowca SKM. Z naszych ekspertyz wynika, że taki montaż jest dopuszczalny i – co ważne – z taką usamorządowioną spółką mogłaby zostać zawarta wieloletnia umowa przewozowa, która stworzyłaby dla niej stabilne perspektywy rozwoju – dodał Struk.

Opinię marszałka Struka dotyczącą usamorządowienia SKM poparli w dyskusji pozostali samorządowcy.

– Warto zwrócić uwagę na kwestie związane choćby z przygotowywanym przez nas projektem wspólnego biletu. Jeśli mamy budować ofertę opartą na wspólnej taryfie, to znacznie łatwiej byłoby wdrożyć ją w strukturze, w której mamy głos decydujący – mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

– Przewozowe spółki samorządowe z powodzeniem funkcjonują w innych regionach – w województwie mazowieckim, wielkopolskim, śląskim, małopolskim i łódzkim i w samej Warszawie. Praktycznie tylko my na Pomorzu odstajemy od tej reguły, która – jak widać – dobrze się sprawdza – stwierdził Marcin Skwierawski, zastępca prezydenta Sopotu. – Warto też zwrócić uwagę, że kilka lat temu podobna dyskusja dotyczyła „usamorządowienia” portu lotniczego. Dziś rozwój kontrolowanego przez samorządy lotniska – w tym rozbudowa infrastruktury lotniskowej, poprawa komunikacji lotniska z centrami miast, w efekcie wzrost liczby pasażerów – najlepiej dowodzą, że była to dobra decyzja - dodał.

Co myśli o pomyśle usamorządowienia prezes PKP SA

Swoje deklaracje obecni na spotkaniu samorządowcy kierowali przede wszystkim do obecnego na spotkaniu prezesa PKP SA Krzysztofa Mamińskiego.

- Dla nas najważniejsze jest znalezienie sposobu na pozyskanie wkładu własnego dla zakupu 10 nowych pociągów. Mamy w tym spore doświadczenie, rozważaliśmy inne scenariusze – m.in. emisję obligacji. Ale oczywiście przeanalizujemy przedstawione dziś argumenty i odniesiemy się do nich w najbliższym czasie – powiedział prezes Mamiński.

– To, czy przedstawione dziś rozwiązanie zostanie wdrożone w życie, zależy od decyzji głównego udziałowca Spółki SKM, czyli od zarządu spółki PKP SA. Nieskorzystanie z propozycji samorządów będzie oznaczać, że to główny właściciel bierze na siebie całą odpowiedzialność za realizację projektu zakupu nowego taboru, a szerzej - za dalsze funkcjonowanie spółki SKM – podsumował marszałek Mieczysław Struk.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony