Partnerzy serwisu:

Sąd Najwyższy potwierdził kompetencje Prezesa UTK

inf. prasowa 24.03.2017 256

Sąd Najwyższy potwierdził kompetencje Prezesa UTK
zdjęcie ilustracyjneFot. Michał Szymajda, RK
Sąd Najwyższy rozpoznał skargę kasacyjną PKP Polskie Linie Kolejowe. Sprawa dotyczyła decyzji Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego ze stycznia 2012 r. zastępującej umowę o udostępnienie infrastruktury kolejowej pomiędzy PKP PLK a jednym z przewoźników kolejowych.
W 2013 roku PKP PLK złożyło odwołanie od decyzji, oddalone przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a następnie apelację oddaloną w 2015 roku przez VI Wydział Cywilny Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Sąd Najwyższy, po rozprawie przeprowadzonej 22 marca 2017 r., postanowił oddalić w całości skargę kasacyjną PKP PLK. Sąd potwierdził stanowisko Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego, że wykładnia przepisów ustawy o transporcie kolejowym jednoznacznie wskazuje na jego zakres kompetencji. Sąd również orzekł, że decyzja Prezesa UTK zastępująca umowę powinna regulować wszystkie zagadnienia niezbędne dla właściwego funkcjonowania relacji zarządca – przewoźnik. Elementami umowy o udostępnienie infrastruktury kolejowej mogą być nie tylko składniki, które były przedmiotem sporu, ale również wszystkie te, które, w ocenie Prezesa UTK, są niezbędne do kompleksowego uregulowania zasad współpracy pomiędzy zarządcą i przewoźnikiem kolejowym.

Jest to już drugie orzeczenie Sądu Najwyższego, potwierdzające kompetencje Prezesa UTK w zakresie regulacji rynku kolejowego (sygn. akt III SK 69/15 z 1 lutego 2017 r.).

– Prezes Urzędu Transportu Kolejowego jest uprawiony do kompleksowego uregulowania zasad współpracy pomiędzy przewoźnikami kolejowymi a zarządcą infrastruktury kolejowej – orzekł Sąd Najwyższy przy rozpoznaniu skargi kasacyjnej złożonej przez PKP PLK.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony