Partnerzy serwisu:

Sąd: Jakub Karnowski może opuszczać Polskę

Roman Czubiński 26.03.2019 29

Sąd: Jakub Karnowski może opuszczać Polskę
fot. PKP SA
Zakaz opuszczania kraju, nałożony przez prokuraturę na byłego prezesa PKP SA w związku z trwającym śledztwem, nie utrzymał się – podał "Puls Biznesu". Lubelski sąd utrzymał w mocy poręczenie majątkowe, uchylił jednak dozór policyjny i nakazał zwrócić Karnowskiemu paszport. Były prezes jest obecnie doradcą do spraw restrukturyzacji kolei w Arabii Saudyjskiej.
Śledczy zarzucili byłemu prezesowi PKP SA – podobnie jak byłym członkom zarządu PKP Cargo, których zatrzymano w ubiegłym miesiącu – niegospodarność przy zakupie czeskiego prywatnego przewoźnika towarowego AWT. Warta 103,2 mln euro transakcja miała miejsce pod koniec roku 2014. Powołując się na wyniki ekspertyzy z lipca 2016 r., prokuratura twierdzi, jakoby ówczesna wycena czeskiej spółki była zawyżona, a zapłacona kwota – niewspółmierna do korzyści dla PKP Cargo.

Zarówno polski przewoźnik (już po zmianie zarządu), jak i sam Karnowski bronili decyzji o przejęciu AWT, wskazując na efekt synergii wynikający z połączenia potencjałów, łatwiejszą ekspansję na rynki zagraniczne i łatwiejsze pozyskiwanie kontrahentów. Były prezes przypomina ponadto, że zakup AWT aprobował obecny premier Mateusz Morawiecki, wówczas doradca premiera Donalda Tuska.

Decyzja sądu ma dla Karnowskiego duże znaczenie. Były prezes grupy PKP pracuje obecnie za granicą – z rekomendacji Banku Światowego doradza Saudi Arabian Railway Company w sprawie restrukturyzacji kolei. Arabia Saudyjska zamierza w ciągu najbliższej dekady zmodernizować i rozbudować swoją infrastrukturę i zwiększyć znaczenie kolei w przewozach zarówno pasażerskich, jak i towarowych, by ograniczyć zależność gospodarki od wydobycia ropy naftowej oraz ograniczyć ruch drogowy zwłaszcza w transporcie towarów.

Jakub Karnowski jest doktorem nauk ekonomicznych, absolwentem warszawskiej SGH oraz University of Minnesota (USA). Współpracował z Polską Konfederacją Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”. W latach 1997-2000 był Szefem Gabinetu Politycznego i doradcą Ministra Finansów (Leszka Balcerowicza) w rządzie Jerzego Buzka. Dymisję z funkcji prezesa PKP złożył po ostatnich wyborach parlamentarnych, 30 listopada 2015 r. Po rezygnacji z funkcji brał udział m. in. w restrukturyzacji kolei tajlandzkich. Jest także członkiem rady nadzorczej ukraińskiej poczty.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony