Partnerzy serwisu:

SA109 już w Czechach u GW Train

Michał Szymajda 08.01.2019 5,6k

SA109 już w Czechach u GW Train
SA109 jeszcze na polskim Śląsku Fot. Patryk Farana
Dwa autobusy szynowe SA109, które czeska spółka GW Train kupiła od Kolei Śląskich, są już w Czechach. Teraz Czesi przygotują pojazdy do ruchu w swoim kraju.
Oba pojazdy są sprawne, wymagają jednak przeglądu, który połączony będzie z montażem urządzeń, które pozwolą GW Train na użycie ich na terenie Republiki Czeskiej. Obecnie przebywają w bazie obsługowej operatora, w miejscowości Volary na południu Czech. Tu serwisowane są spalinowe jednostki trakcyjne, które GW Train wysyła do obsługi linii: České Budějovice - Černý Kříž, Číčenice - Nové Údolí i Strakonice – Volary. GW TRain kupiło pojazdy z końcem 2018 roku. Liczyły na nie również Przewozy Regionalne.

Czeskie media podkreślają, że sprawne pojazdy GW Train kupiło za niewielkie pieniądze, w cenie kupna nowego autobusu międzymiastowego. Oba kosztowały bowiem 1,2 mln zł brutto. Oczywiście – koszty jeszcze wzrosną w związku z koniecznością otrzymania miejscowej homologacji oraz z koniecznością wykonania przeglądu.

Jeden z pojazdów wyprodukowano w 2012, drugi zaś w 2005 roku. Nieoficjalnie wiadomo, że GW Train zainteresowane jest także kupnem od Kolei Dolnośląskich dwóch SA109, z których jeden wymaga okresowego przeglądu, drugi zaś jest uszkodzony i nadaje się raczej na części.

Czesi na razie są zadowoleni z zakupu, podkreślają, że jak na regionalne pojazdy, są one stosunkowo szybkie (100 km/h), posiadają niską podłogę i wnętrze, które można łatwo aranżować w dowolny sposób, mają też WC.

Czeskie media spekulują, że SA109 będę kursować po liniach lokalnych na południu Czech. Niewykluczone jednak, że pojawią się na polskim pograniczu, np. realizując kursy z Sędzisławia do Trutnova lub nawet z Wałbrzycha lub Jeleniej Góry do Trutnova.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony