Partnerzy serwisu:

Są wyniki przewozowe za marzec. Kolej straciła co trzeciego pasażera

inf. pras. 29.04.2020 1,6k

Są wyniki przewozowe za marzec. Kolej straciła co trzeciego pasażera
Fot. Dawid Licheniak, SM42.pl
Ponad 17,7 mln pasażerów i niemal 19,3 mln ton przewiezionych ładunków – to wyniki przewozowe z marca tego roku. Widoczne są już więc skutki epidemii koronawirusa. Szczególnie dostrzegalne są w przewozach pasażerskich, w których liczba podróżnych zmniejszyła się o blisko 37%, porównując marzec 2020 do marca 2019. Co ciekawe, w transporcie towarów wyniki za marzec były lepsze niż w styczniu i lutym – podaje Urząd Transportu Kolejowego.
Przewozy pasażerskie w dół o 37%

Wyniki przewoźników za marzec wskazują na znaczące zmniejszenie wykorzystania kolei jako środka transportu. Ponad 17,7 mln pasażerów to o blisko 10 milionów mniej niż w lutym 2020 r. Licząc rok do roku liczba pasażerów zmalała o blisko 37%. Praca przewozowa wyniosła 970,8 mln pasażerokilometrów i zmniejszyła się o blisko 43%, porównując dane z marcem ubiegłego roku. W mniejszym stopniu spadek dotyczył pracy eksploatacyjnej (13,1 mln pociągokilometrów), której wartość spadła o 7%. Średnia odległość przejazdu jednego pasażera wyniosła 55 km i była o 5 km niższa od średniej w ubiegłym roku.

– Środki mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 w znacznym stopniu wpłynęły na funkcjonowanie przewozów pasażerskich. Polacy, zgodnie z zaleceniami, ograniczyli podróże do niezbędnego minimum. Średnia dobowa frekwencja pasażerów w uruchamianych pociągach w ostatnim tygodniu marca wynosiła ok. 11%. W szczycie przewozowym kształtowała się na poziomie ok. 16%, a poza szczytem: 9%. Mimo spadku liczby pasażerów przewozy kolejowe funkcjonują i zapewniają dojazd do pracy czy lekarza – podsumowuje dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Już teraz trzeba mieć na uwadze funkcjonowanie przewoźników w przyszłości, a także wypracowaniu rozwiązań, które zminimalizowałyby straty związane z mniejszym popytem na usługi kolejowe – dodaje.

Liczba pasażerów w pierwszym kwartale wyniosła 73 mln osób. Pomimo wzrostów w styczniu i lutym oznacza to spadek o blisko 6 mln podróżnych. Praca przewozowa w tym okresie wyniosła blisko 4,4 mld pasażerokilometrów i spadła o ponad 500 mln pasażerokilometrów, zaś praca eksploatacyjna to prawie 43 mln pociągokilometrów, co oznacza wzrost o 1,2 mln pociągokilometrów. Pomimo dużego zmniejszenia się wyników za marzec, liczba przewiezionych pasażerów w pierwszym kwartale tego roku była wyższa niż w pierwszym kwartale 2018 r.  Najbardziej pracę przewozową ograniczyło dalekobieżne PKP Intercity. Także u tego przewoźnika są obecnie największe spadki liczby przewożonych pasażerów. Warto dodać, że lada chwila wejdą przepisy, które będą finansowym wsparciem zwłaszcza dla operatorów pasażerskich.

Przewozy towarowe lepsze niż w lutym

Kolej przewiozła w marcu blisko 19,3 mln ton ładunków. Jest to najlepszy miesięczny wynik w pierwszym kwartale. Praca przewozowa wyniosła 4,4 mld tonokilometrów, zaś praca eksploatacyjna wyniosła 6,4 mln pociągokilometrów. Wartości te w porównaniu z ubiegłym rokiem są mniejsze odpowiednio o 9,8%, 14,3% oraz 15,2%.

– Dobry wynik w marcu w porównaniu ze styczniem i lutym wskazuje, że sytuacja związana z epidemią SARS-CoV-2 ma mniejszy wpływu na ruch towarowy niż na przewóz pasażerów. Istotny jest tu brak ograniczeń w prowadzeniu ruchu pociągów towarowych w komunikacji międzynarodowej. Z informacji docierających z rynku wynika, że obserwowane jest zmniejszenie przewozów w segmentach związanych z towarami wysoko przetworzonymi czy z branżą motoryzacyjną. Jednak w tym szczególnym okresie, cześć przewoźników odnotowała wzrosty realizowanych przewozów – komentuje wyniki przewozowe dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK.

Wartości dla pierwszego kwartału w przewozach towarowych to 54,2 mln ton przewiezionych ładunków, 12,5 mld tonokilometrów i 18, 3 mln pociągokilometrów. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 r. oznacza to spadki odpowiednio o 9,7%, 12,5% oraz 11,4%.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport