Partnerzy serwisu:

Są wyniki pierwszych konsultacji w sprawie PKM Południe

Michał Szymajda 08.07.2022 2,2k

Są wyniki pierwszych konsultacji w sprawie PKM Południe
Fot. PKM
Gdański urząd miasta udostępnił pierwsze wyniki konsultacji społecznych, które zorganizowano w związku z planowaną budową nowej linii kolejowej na południu miasta.
Konsultacje w formie ankiet organizowała spółka Pomorska Kolej Metropolitalna. Ankiety udostępniono na wiosnę, a seria spotkań mieszkańców z projektantami linii miała miejsce między 20 a 24 czerwca. Trzecia seria spotkań będzie miała miejsce jesienią 2022 r.

Projekt PKM południe dotyczy budowy linii kolejowej przez południowe dzielnice Gdańska i dalej m.in. do Pruszcza oraz Kolbud. Według założeń, linia ma powtórzyć sukces pierwszej linii PKM, która poprowadzona została od Wrzeszcza, przez Kiełpinek, Brętowo i Lotnisko do stacji Gdańsk Osowa.

Do końca 2023 r. trwać będą prace nad studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym, a do 2030 r., powstać ma siedmiokilometrowy odcinek linii od przystanku SKM Śródmieście do węzła Kowale. Na tym odcinku będą następujące przystanki: Trakt Świętego Wojciecha, Madalińskiego (lokalizacja nie jest jeszcze znana), Gdańsk Łostowice-Świętokrzyska (pętla tramwajowa) Niepołomicka, Wielkopolska i Kowale.

W efekcie zbierania informacji poprzez ankiety PKM wie już, że najpopularniejszym przystankiem będzie Gdańsk Łostowice-Świętokrzyska. Korzystanie z niego w ankietach zadeklarowało 26 proc. pytanych. Nie należy się temu dziwić, ponieważ przystanek zlokalizowany będzie przy dużej pętli tramwajowo-autobusowej. Peron będzie tutaj w tunelu.

Drugim najpopularniejszy przystankiem ma stać się Gdańsk Wielkopolska. Korzystanie z niego zadeklarowało ponad 24 proc. pytanych. Ten przystanek będzie się znajdować w wykopie, powstanie tu węzeł integrujące różne środki transportu.

Popularny będzie również przystanek przy węźle Kowale, z którego korzystanie zadeklarowało ponad 22 proc. pytanych.

– Wyniki ankiet potwierdzają, że tam, gdzie są największe osiedla, jest też największe zainteresowanie ich mieszkańców posiadaniem jak najbliżej przystanku PKM Południe. Dotyczy to całej pierwszej trójki najpopularniejszych - zdaniem głosujących mieszkańców - przystanków na projektowanej przez nas linii: Łostowice-Świętokrzyska, Wielkopolska i Świętokrzyska - węzeł Kowale. Tylko te trzy przystanki zebrały blisko 75 proc. wszystkich głosów – powiedział w rozmowie z portalem trojmiasto.pl Tomasz Konopacki, rzecznik PKM. Dodał, że podobny mechanizm widać też na pierwszej linii PKM, gdzie najpopularniejszymi przystankami są Jasień i Kiełpinek - leżące przy dużych, nowych osiedlach mieszkaniowych.

75 procent wszystkich ankietowanych powiedziało, że kolej będzie dla nich środkiem transportu do pracy i szkół. Jako cechę najważniejszą przystanków deklarowano ich dobrą dostępność (50% ankietowanych).
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony