Partnerzy serwisu:

Są szanse na przekazanie dolnośląskiemu samorządowi linii Dzierżoniów – Bielawa

Michał Szymajda 12.02.2018 3,5k

Są szanse na przekazanie dolnośląskiemu samorządowi linii Dzierżoniów – Bielawa
Pociąg do Dzierżoniowa we wrocławskich peronachFot. ms, Rynek-Kolejowy.pl
Wygląda na to, że zmienia się stanowisko PKP SA w kwestii przekazania samorządowi województwa dolnośląskiego linii kolejowej 341 z Dzierżoniowa do Bielawy. PKP SA wyjaśnia, że robi wszystko, aby takie przekazanie mogło się odbyć jak najszybciej.
Linia 341 na Dolnym Śląsku to jedna z krótszych linii, które były eksploatowane na sieci PKP. Ostatnie pociągi towarowe, z uwagi na zły stan linii, przejechały po niej w 2001 roku, choć chętni na przewozy towarów koleją nadal byli (np. zakłady tekstylne Bielbaw). Od tego czasu linia zarasta krzakami i stała się nieprzejezdna, a w materiałach PKP PLK widnieje jako zamknięta. Szkoda, bowiem Bielawa jest bramą do coraz popularniejszych wśród turystów Gór Sowich i mogłaby stać się dla nich atrakcyjną bazą wypadową.

List do premiera

O przejęcie linii, jak dotąd bezskutecznie, stara się samorząd województwa dolnośląskiego. W końcu stycznia członek zarządu województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak zwrócił się już bezpośrednio do premiera Morawieckiego z prośbą o podjęcie jakichkolwiek działa w kierunku przekazania linii.

– Zwracam się z prośbą o wsparcie i uproszczenie procesu nieodpłatnego przejmowania nieczynnej i zbędnej dla spółek z grupy PKP infrastruktury kolejowej przez samorząd. Tytułem przykładu pozwolę sobie wskazać, iż pomimo wystąpienia z wnioskiem o przejęcie nieczynnej w ruchu pasażerski od 40 lat linii kolejowej Dzierżoniów – Bielawa, spotkaliśmy się z odmowną decyzją zarządu tej spółki (PKP SA – dop. red.), co uniemożliwia reaktywacje zaplanowanej inwestycji przywrócenia na tej linii przewozów – napisał Jerzy Michalak do Mateusza Morawieckiego.

PKP SA zmienia zdanie?

Niedługo po liście, przypadkiem czy też nie, PKP SA poinformowały o zmianie swoje stanowiska.

– PKP SA, mając na uwadze interes społeczny w przywróceniu ruchu kolejowego na odcinku Bielawa Zachodnia – Dzierżoniów, ponownie przeanalizują wniosek zarządu województwa dolnośląskiego o przekazanie linii 341 – powiedział dla „RK” Tomasz Leś z PKP. Nie chciał jednak deklarować terminu z uwagi na stopień skomplikowania procedury przekazania. Konieczne jest m.in. przekwalifikowanie linii (obecnie jest zamknięta, a musi zostać przywrócona) a także zgoda na przekazanie ministra odpowiedzialnego za kolej. W tym wypadku taki dokument musi podpisać Andrzej Adamczyk.

– Cały czas jesteśmy w kontakcie z urzędem marszałkowskim województwa dolnośląskiego. Jest nasza i samorządu dobra wola, żeby sprawę doprowadzić do końca – powiedział.

15 milionów starczy na wznowienie ruchu

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei zdążyła już zinwentaryzować linię kolejową. Zdaniem zarządcy, który w tej chwili rozporządza już linią Wrocław – Trzebnica, na przywrócenie pociągów do 30-tysięcznej Bielawy potrzeba około 15 mln złotych. Pieniądze na rewitalizacje mogłyby pochodzi z dolnośląskiego RPO. Zdaniem urzędników takie pieniądze wystarczą, by stworzyć konkurencyjne wobec drogowego połączenie kolejowe Bielawy z Dzierżoniowem, Świdnicą i Wrocławiem.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony