Partnerzy serwisu:

Są pieniądze na budowę i modernizację przystanków kolejowych w Jeleniej Górze

Michał Szymajda 01.08.2018 2,1k

Są pieniądze na budowę i modernizację przystanków kolejowych w Jeleniej Górze
Fot. Michał Szymajda
Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski poinformował o podpisaniu umowy na przekazanie środków finansowych dla PKP PLK, które przyczynią się do budowy nowych i remontu istniejących przystanków w Jeleniej Górze. Remont przejdzie także przystanek Wrocław Muchobór.
Przebudowa infrastruktury kolejowej, modernizacja i budowa przystanków w Jeleniej Górze będzie dofinansowana ze środków RPO w kwocie 5,7 mln zł. Urząd marszałkowski dorzuci do tej kwoty 12,6 mln zł.

– Zwiększenie liczby podróżujących komunikacją zbiorową oznacza mniej korków, zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, szybszą i wygodniejszą drogę do pracy i domu, a także mniejsze zanieczyszczenie powietrza. By podnieść komfort podróżujących, kupujemy nowoczesne pociągi, a także modernizujemy stacje i linie kolejowe. Tak jak w tym wypadku – powiedział marszałek Cezary Przybylski, podpisując umowę na przekazanie środków finansowych dla PKP PLK.

Gdzie powstaną nowe przystanki?

W Jeleniej Górze powstaną dwa nowe przystanki osobowe w rejonie Al. Jana Pawła II i ul. Spółdzielczej. Przebudowane będą też przystanki Jelenia Góra Cieplice i stacja Jelenia Góra Sobieszów. Obiekty znajdują się na 13-kilometrowym odcinku linii, w obrębie miasta. Ich gęstość będzie sprzyjała rozwojowi systemu kolei aglomeracyjnej.

Pomiędzy stacjami Jelenia Góra i Jelenia Góra Sobieszów częściowo przebudowane zostaną tory oraz wybudowane nowe perony wraz z wyposażeniem. Przebudowa obejmie także urządzenia do sterowania ruchem kolejowym, sieć trakcyjną oraz oznakowanie w obrębie stacji.

Miasto pomoże w dojściu do stacji

Chodniki łączące teren kolejowy z istniejącymi ciągami pieszymi będą realizowane w ramach inwestycji Urzędu Miasta Jelenia Góra. Dojścia do peronów zaprojektowane zostaną w sposób umożliwiający korzystanie z infrastruktury przez osoby o ograniczonej zdolności poruszania poprzez budowę m.in. pochylni. Zaprojektowane zostanie inteligentne oświetlenie na peronach oraz dojściach z wykorzystaniem energooszczędnych, sterowanych opraw LED.

Więcej na temat prac w Jeleniej Górze można przeczytać tutaj.

Także Wrocław Muchobór

Podobne prace zostaną przeprowadzone na przystanku Wrocław Muchobór. Projekt zakłada także remont przejścia pod torami. Przystanek ten jest ważnym punktem Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej. W ciągu doby obsługuje ponad 100 pociągów osobowych. Wartość inwestycji to ok. 20 mln zł. Ten projekt dofinansujemy kwotą ok. 13 mln zł.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony