Partnerzy serwisu:

Są pieniądze dla Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej

inf. prasowa, oprac jm. 19.03.2018 3,3k

Są pieniądze dla Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej
Fot. UMWŚ
Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zdecydował o finansowaniu dwóch sztandarowych inwestycji realizowanych przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. Jednym z nich jest „Stacja Hajdaszek – Kolejowy Skansen". Oba przedsięwzięcia miały już wcześniej podpisane preumowy. Podczas ostatniego posiedzenia zarządu województwa zapadły ostateczne decyzje finansowe.
Projekt „Stacja Hajdaszek – Kolejowy Skansen" – zakłada reaktywowanie kursów kolejki wąskotorowej na odcinku Umianowice – Hajdaszek oraz organizację wycieczek edukacyjnych. Przedsięwzięcie będzie ściśle powiązane z realizowanym w Umianowicach Ośrodkiem Edukacji Przyrodniczej. W wyremontowanym zabytkowym dworcu znajdzie się m.in. sala dworcowa z boksem kasowym, w której zaprojektowana zostanie makieta Ponidzia z fragmentami kolei wąskotorowej, dworcami kolejowymi oraz poruszającymi się modelami lokomotyw i wagoników, a także sala wielofunkcyjna, która stanowić będzie miejsce organizowania wystaw.

W budynku odtworzone zostaną historyczne pomieszczania – m.in. salka restauracyjna "Gospoda dla żołnierzy", która powstała w budynku stacji w okresie międzywojennym dla przejeżdżających żołnierzy. Ale także apartament hrabiny Karoliny Lanckorońskiej – historyka sztuki, spadkobierczyni rodu lanckorońskich, goszczonej przez naczelnika stacji w czasie oczekiwania na pociąg w 1941 r.

Koszt całego przedsięwzięcia to 3,5 mln złotych, w tym dofinansowanie z RPO w wysokości 2 mln 61 tys. złotych. – Jeśli chodzi o projekt „Stacja Hajdaszek" – jesteśmy na etapie zlecania dokumentacji projektowej – informuje Tomasz Hałatkiewicz, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. – W przypadku Ośrodka Edukacji Przyrodniczej dokumentacja projektowa jest już realizowana. Przygotowuje ja kielecka pracownia architektoniczna TERA GROUP. A w sierpniu spodziewamy się już pozwolenia na budowę. Obie inwestycje – w Umianowicach i w Hajdaszku – mają być zrealizowane do końca 2019 roku – dodaje dyrektor Tomasz Hałatkiewicz.

O projekcie "Stacja Hajdaszek "Rynek Kolejowy" informował już w grudniu ubiegłego roku. Więcej informacji na jego temat można znaleźć w artykule pt. Stacja Hajdaszek. Ratunek dla części Świętokrzyskiej KD.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony