Partnerzy serwisu:

RŻD: Dobre perspektywy na 2019 r. W planach zakup dodatkowych Sapsanów

Witold Urbanowicz 13.04.2019 3,9k

RŻD: Dobre perspektywy na 2019 r. W planach zakup dodatkowych Sapsanów
fot. Neu-Zwei, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Koleje Rosyjskie (RŻD) odnotowują i zakładają dalszy wzrost przewozów pasażerskich i towarowych. – Opracowany jest długofalowy program do 2025 r. Obecnie jesteśmy spokojni i pewni założonego wyniku – zapowiada Aleksander Miszarin, wiceszef RŻD.
Witold Urbanowicz, Rynek Kolejowy: RŻD chwali się dobrymi statystykami przewozowymi za zeszły rok. Jakie są perspektywy na ten rok?

Aleksander Miszarin, pierwszy zastępca szefa Kolei Rosyjskich (RŻD):
Wszystko idzie zgodnie z planem. Opracowany jest długofalowy program do 2025 r., zgodnie z którym w 2019 r. założono wzrost przewozów towarów o półtora procenta. Co warte podkreślenia – obserwujemy wzrost udziałów w przewozie wysoko dochodowych produktów, jak olej napędowy, metale, co również wpływa na wyniki finansowe. Każdego roku zwiększamy program inwestycyjny. Obecnie jesteśmy spokojni i pewni wyniku.

Podają państwo, że RŻD transportuje 88% towarów na terenie Rosji.

To prawda. Wartość ta jednak nie obejmuje transportu rurociągami. Jeśli weźmiemy je pod uwagę, to udział kolei wyniesie ok. 46%.

Jak kształtuje się segment przewozów pasażerskich?

Wdrażamy też działania związane ze zwiększeniem przewozów pasażerskich zwiększonych prędkości (semi high speed), z uwzględnieniem połączeń obsługiwanych przez pociągi Łastoczka, które rozwijają prędkość 160 km/h, składy wagonowe, w tym piętrowe i tzw. dzienne ekspresy, jadące z prędkością 120-160 km/h. W ostatnich dwóch latach w tym segmencie obserwujemy wzrost, który jest imponujący. Przykładowo w zeszłym roku wyniósł on 23%. To wpłynęło na zwiększenie ogólnej liczby pasażerów o 4%. W tym roku obserwujemy podtrzymanie tego trendu.

W zeszłym roku 5,8 mln podróżnych skorzystało z pociągów Sapsan na trasie między Moskwą a Sankt Petersburgiem i z powrotem. To o 60% więcej, niż założono w planie biznesowym, gdy ruszaliśmy z tym projektem. Dzisiaj średnie napełnienie pociągów przekracza 90% i nie mamy już miejsca na dalsze zwiększanie przewozów.

Doskonale też funkcjonuje moskiewski węzeł kolejowy z pociągami miejskimi i podmiejskimi. Moskiewski Pierścień Centralny każdego miesiąca ustanawia nowy rekord. Kilka tygodni temu przewieźliśmy 548 tys. podróżnych na dobę.

Jaki jest udział pasażerów w pociągach Sapsan na trasie do Sankt Petersburgu?

Około 50% przewozów to pociągi Sapsan. Reszta to pozostałe połączenia, w tym nocne. Nie jest to zbyt efektywne, by jeździły na tej samej linii. To kwestia przepustowości linii. Chcemy chociażby zwiększyć przewozy kontenerowe, ale nie jest to możliwe.

Pojawiają się informacje o planowanym przez RŻD zakupie dodatkowych Sapsanów oraz dodatkowych wagonów do wydłużenia istniejących Sapsanów. Czy to prawda?


Potwierdzam. Planujemy kupić 13 nowych pociągów. Przewidujemy zakończyć rozmowy z Siemensem dot. nowego kontraktu w czasie 1-2 najbliższych miesięcy. Oczywiście musimy pamiętać o trzecim uczestniku – Uralskie Lokomotywy – którego, udziałowcem są Siemens i Sinara.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony