Partnerzy serwisu:

Ruszyły połączenia cargo z Afganistanu do Chin

Michał Szymajda 10.09.2019 1,8k

Ruszyły połączenia cargo z Afganistanu do Chin
Pociąg towarowy w AfganistanieFot. Julian-G. Albert
5 września pierwszy pociąg towarowy przekroczył granicę między Afganistanem a Uzbekistanem. Udał się do Chin i musi pokonać 6700 kilometrów.
Kolei w Afganistanie, w kraju do niedawna ogarniętym wojną a dziś co najmniej niespokojnym, nie jest szczególnie rozwinięta. W lutym 2018 roku zakończono modernizację krótkiego kilkunastokilometrowego odcinka transgranicznego między Uzbekistanem a Afganistanem, częściowo położonego na moście nad rzeką Amu Darią. Po stronie afgańskiej linia kończy się w miejscowości Towraghondi, gdzie odnowiono duży terminal przeładunkowy, zbudowany wcześniej przez Związek Radziecki, który za jego pośrednictwem transportował np. broń na wojnę z mudżahedinami. Modernizacją w zeszłym roku zajęły się Koleje Uzbeckie. One też będą kolej utrzymywały.

Wyjazd pierwszego pociągu składającego się z 41 uzbeckich wagonów-kontenerów i lokomotywy, miał miejsce 5 września. Szacuje się, że transport dotrze do Chin przez Uzbekistan i Kazachstan, 19 września. Co ciekawe – pierwszy próbny pociąg z Chin przejechał tą trasę już dwa lata wcześniej, ale przed eksportem w drugą stronę, z Afganistanu do Chin, piętrzono biurokratyczne trudności.

Linią kolejową ma być transportowana ropa naftowa, żywność, materiały konstrukcyjne i produkty przemysłowe. Drugie kolejowe przejście graniczne między państwami Atamyrat i Aqina, zmodernizowane w 2016 roku, także wykorzystywane jest w tym celu.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony