Partnerzy serwisu:

Ruszyła liberalizacja tureckich kolei

Łukasz Kuś 07.06.2016 178

Ruszyła liberalizacja tureckich kolei
HT65000 fot. B'Tian Denizcan P. Dorsam CC BY-SA 3.0
21 czerwca w Turcji rozpocznie działalność spółka TCDD Tașımacılık, która zostanie wyodrębniona z państwowego przedsiębiorstwa kolejowego i zajmie się organizacją przewozów. To pierwszy krok ku liberalizacji rynku w tym kraju.
Turcja postanowiła przeprowadzić reformę kolei państwowych podobną do tej, którą wprowadziła Polska w 2001. Pierwszym krokiem ku liberalizacji rynku kolejowego jest oddzielenie spółki zarządzającej infrastrukturą od przewoźników.

W Turcji nastąpi to 21 czerwca, kiedy podzielone zostanie przedsiębiorstwo TCDD. Wyodrębniona spółka TCDD Tașımacılık będzie przewoźnikiem, natomiast TCDD zostanie zarządcą infrastruktury i będzie zobligowane do jej udostępniania innym podmiotom. TCDD będzie mogła zlecić swoje zdania zewnętrznym podmiotom. Jedynym wyjątkiem jest zarządzanie ruchem kolejowym.

Rząd Turcji planuje dotowanie działalności obu spółek TCDD i Tașımacılık do 2018 r. Później rząd będzie finansował jedynie inwestycje infrastrukturalne, a bieżąca działalność zarządcy infrastruktury i przewoźników nie będzie dotowana.

W ciągu najbliższych kilku miesięcy na tureckiej sieci kolejowej mają rozpocząć działalność pierwsi komercyjni przewoźnicy towarowi. Turcja rozbudowuje swoją sieć kolejową, która ma kluczowe znaczenie dla powstania jednej z odnóg lądowego połączenia towarowego Azja – Europa. Turcja posiada także 621 km linii dużej prędkości, które obsługują pociągi HT65000 wyprodukowane przez hiszpański CAF, które osiągają 250 km/h.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony