Partnerzy serwisu:

Ruszyła budowa łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej

inf. pras oprac. JM 05.07.2022 2,9k

Ruszyła budowa łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
W czerwcu ruszyły prace dla budowy nowego odcinka toru w Kalwarii Zebrzydowskiej, który ma skrócić czas przejazdu pociągiem z Krakowa do Bielska Białej o blisko kwadrans.
W grudniu 2021 roku PKP Polskie Linie Kolejowe popisały z firmą ZUE umowę za blisko 23 mln zł netto na budowę łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kontrakt obejmował prace projektowe, a jak informuje PKP PLK, w czerwcu, zgodnie z umową ruszyły roboty budowlane. Obecnie, w Kalwarii Zebrzydowskiej prowadzone są min. roboty ziemne i wykopy pod obiekty inżynieryjne. Za półtora miesiąca rozpoczną się zasadnicze roboty budowlane, wymagające zmian w organizacji ruchu pociągów na liniach kolejowych nr 97 Skawina – Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała Główna. Oddanie łącznicy kolejowej do eksploatacji planowane jest w rozkładzie jazdy 2023/2024.

Łącznica kolejowa, czyli nowy odcinek toru o długości blisko 500 m, połączy dwie istniejące zelektryfikowane linie kolejowe: nr 97 Skawina – Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała. Wybudowany zostanie prawie pół kilometrowy nasyp kolejowy, na którym zaplanowano tor, rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Ponadto, w ramach tej inwestycji wybudowana zostanie: sieć trakcyjna, infrastruktura energetyczna i teletechniczna oraz dwa nowe przepusty kolejowe. W miejscu połączenia łącznicy z linią Skawina – Żywiec wykonana również rozbudowa mostu kolejowego - podaje inwestor.

Prace za blisko 23 mln zł netto realizowane są w ramach zadania : „Budowa łącznicy w Kalwarii Zebrzydowskiej w ciągu linii kolejowych nr 97 Skawina – Żywiec i nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko Biała Główna”. Inwestycja jest częścią projektu: „Prace na liniach kolejowych nr 97, 98, 99 na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane”, współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

PKP PLK przypomina, że na trasie Kraków – Bielsko-Biała zrealizowano już prace między Wadowicami a Andrychowem. Niestety, inwestycja została podzielona na etapy, co znacznie wydłużyło okres zamykania linii i utrudnień dla pasażerów
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony