Partnerzy serwisu:

Ruszyła akcja krwiodawstwa na dworcach

inf. pras. 28.06.2018 530

arrow
arrow
Ruszyła akcja krwiodawstwa na dworcach
fot. PKP SA
Ruszyła akcja krwiodawstwa na dworcach
Ruszyła akcja krwiodawstwa na dworcach
Ruszyła akcja krwiodawstwa na dworcach
Dziś przed dworcem Warszawa Centralna ruszyła druga edycja akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie”. Podobnie jak w zeszłym roku, na 10 wybranych dworcach kolejowych w okresie wakacyjnym będzie można oddać krew.
Wydarzenie po raz kolejny organizowane jest na terenie największych dworców kolejowych w Polsce. Od czerwca do września mobilne punkty pobierania krwi pod szyldem akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie” pojawią się w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Tarnowie, Warszawie i Wrocławiu.

– To już druga odsłona akcji „Kolej na Ciebie – uratuj życie”. Jak zawsze kolejarze pokazują, że chcą i potrafią pomagać. Takie inicjatywy, jak honorowe krwiodawstwo, powinny być wspierane przez każdą instytucję. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury ponownie włączyło się w tę akcję – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

– Jako kardiolog wiem, że krew jest bezcennym lekiem. Cieszę się, że kolejarze także to rozumieją i kolejny raz organizują tę wyjątkową akcję. Wierzę, że jako ludzie codziennie dbający o bezpieczeństwo pasażerów, będą w stanie przekonać ich do pomocy innym – mówi prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

– Dworce kolejowe, zlokalizowane przeważnie w centrach miast, to miejsca, przez które każdego dnia przewijają się tysiące osób. Dlatego właśnie liczymy na to, że stojące przed budynkami krwiobusy zwrócą uwagę i przyciągną liczne grupy podróżnych i mieszkańców, chcących nieść pomoc innym. W ubiegłym roku nasza akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i głęboko wierzę, że tak samo będzie teraz – mówi Andrzej Olszewski, członek zarządu PKP S.A.

Krwiodawcą może zostać osoba pomiędzy 18. a 65. rokiem życia. Na oddanie krwi trzeba przyjść wypoczętym i zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia i nie brać aktualnie żadnych leków (zasada ta nie dotyczy większości suplementów diety i środków antykoncepcyjnych). Najlepiej zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek, wypić około 2 litrów płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Konieczne jest też wyeliminowanie papierosów i alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Podobnie jak w ubiegłym roku, akcji towarzyszą działania promocyjne. Na dworcach kolejowych znajdują się plakaty informujące o honorowej zbiórce krwi. Specjalnie przygotowane spoty wyświetlane będą również w pociągach PKP Intercity i PKP SKM w Trójmieście, a także na monitorach przy kasach biletowych PKP Intercity.

W tegoroczną zbiórkę promującą honorowe krwiodawstwo zaangażowały się spółki Grupy PKP, Fundacja Grupy PKP, a także Narodowe Centrum Krwi, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Polonus i Krajowa Rada Kolejarskich Klubów HDK PCK. Akcja objęta jest patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Zdrowia.

Harmonogram zaplanowanych akcji:
czerwiec
• 28.06 Warszawa Centralna
lipiec
• 2.07 Lublin
• 16.07 Kraków Główny
• 17.07 Gdynia Główna
sierpień
• 06.08 Gdańsk Główny
• 23.08 Bydgoszcz Główna
• 29.08 Wrocław Główny
wrzesień
• 6.09 Częstochowa
• 12.09 Katowice
• 19.09 Tarnów

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony