Partnerzy serwisu:

Ruszają konsultacje społeczne nowej linii wyjazdowej z Warszawy

inf. pras. oprac. JM 06.03.2023 5,9k

arrow
arrow
Ruszają konsultacje społeczne nowej linii wyjazdowej z Warszawy
fot. PKP PLK
Ruszają konsultacje społeczne nowej linii wyjazdowej z Warszawy
Ruszają konsultacje społeczne nowej linii wyjazdowej z Warszawy
Trwają przygotowania do budowy nowego wyjazdu kolejowego z Warszawy w kierunku Gdańska. Od 7 marca w przyległych do projektowanej linii gminach rozpoczną się konsultacje z mieszkańcami. Zarządca infrastruktury przygotował serwis informacyjny dla projektu.
W lipcu 2020 roku PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z Databout na opracowanie studium wykonalności na rozbudowę linii kolejowej w kierunku Legionowa i Nasielska (Kątne/Świercze). Dokumentacja przedprojektowa określi jak będzie wyglądał rozwój linii kolejowej. To inwestycja zaniechana podczas modernizacji magistrali E65 Warszawa – Gdańsk, która zdaniem ekspertów znacznie skróci podróże zarówno w regionie, jak i na dalszych trasach.  W ramach analizy wielokryterialnej i uwzględniając opinie zebrane z konsultacji z 2020 oraz 2021 roku wybrano dwa z siedmiu korytarzy.

Start konsultacji

Teraz wykonawca dokumentacji przedprojektowej firma Databout na zlecenie PLK przeprowadzi konsultacje społeczne z mieszkańcami dzielnic m.st. Warszawy oraz gmin położonych przy linii kolejowej m.in. Legionowa, Nowego Dworu Mazowieckiego, Nasielska, Wieliszewa, Nieporętu, Radzymina. Zaprezentowane zostaną informacje o projekcie i proponowany przebieg nowego odcinka linii - szczegóły techniczne wybranych wcześniej dwóch korytarzy 4 i 6.

Podczas spotkań konsultacyjnych mieszkańcy będą mogli nie tylko zapoznać się ze szczegółowymi rozwiązaniami, ale również przekazać swoją opinię – wypełniając ankietę – stacjonarnie lub elektronicznie. Wnioski ze spotkań pozwolą wyłonić najlepsze rozwiązanie dla przyszłej inwestycji - informuje PLK. Zgłoszenie uwag i wypełnienie ankiety jest możliwe od 3 marca do 4 kwietnia br. na stronie wykonawcy studium. W serwisie zostały zamieszczone również materiały informacyjne o projekcie oraz harmonogram konsultacji społecznych. Warto docenić, że wszystkie spotkania będą rozpoczynały się o godz. 18.00, tak by mieszkańcy mogli w nich wziąć udział po pracy. Mieszkańcy i osoby zainteresowane mogą przesłać postulaty również listownie pod adresem: Databout sp. z o.o., ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 7, 02-366 Warszawa z dopiskiem „Konsultacje społeczne”.

Szczegółowe planowanie po 2024 roku


Choć sama poprawa jakości infrastruktury komunikacyjnej powinna być korzystna dla mieszkańców (umożliwi przyspieszenie i zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów), proponowane przez PKP PLK warianty budzą zastrzeżenia, o czym donosiły szczegółowo lokalne portale, organizacje pozarządowe i samorządy. Gmina Wieliszew odrzuciła wszystkie zaproponowane warianty przebiegu, a mieszkańcy zorganizowali protesty rowerowe i samochodowe. 

Jak informuje PKP PLK, planowane zakończenie studium wykonalności to III kwartał 2024 roku. Studium będzie podstawą do szczegółowego planowania projektu po 2024 roku.


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Nowe linie kolejowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony