Partnerzy serwisu:

Rusza wielki przetarg na elektryfikację 870 km Rail Baltiki

Witold Urbanowicz 01.06.2022 4,6k

Rusza wielki przetarg na elektryfikację 870 km Rail Baltiki
RB Rail AS – joint-venture Litwy, Łotwy i Estonii, powołane do realizacji projektu Rail Baltiki – rozpisało przetarg na kompleksowe prace elektryfikacyjne dla 870 km trasy kolejowej między Tallinem a granicą z Polską. Zamówienie realizowane jest w formule zaprojektuj i wybuduj. Postępowanie ma zapewnić pełną interoperacyjność wdrażanych rozwiązań.
Przetarg jest kompleksowy i obejmuje wszystkie elementy systemu zasilania: przyłącza, podstacje, sieć trakcyjną czy systemy sterowania i zarządzania energią. Założono zasilanie 2x25 kV AC. Postępowanie jest dwustopniowe, a jego zwieńczenie zapowiadane jest na koniec 2023 r.

– Uważamy to za prawdziwe historyczne osiągnięcie i zarazem niepodważalne potwierdzenie dążenia krajów bałtyckich do wspólnej realizacji projektu. To pierwsze zamówienie w Europie tej skali, które obejmuje kilka państw – jego celem jest zapewnienie jednego, wspólnego systemu zasilania w trzech krajach, z zapewnieniem jednolitych zasad obsługi i utrzymania – mówi Marc Bedmar, szef departamentu operacyjnego z RB Rail AS.

Zadanie obejmuje elektryfikację 870 km dwutorowej linii – od Tallina, przez Łotwę i Litwę, do granicy z Polską, a także odnogi od Kowna do Wilna. W sumie długość sieci trakcyjnej wyniesie ponad 2 tys. km, ustawionych zostanie 5o tys. słupów i masztów trakcyjnych. Projekt wymagać będzie 4350 ton miedzi. Wg wyliczeń spółki, która wdraża projekt, roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną Rail Baltiki wyniesie 900 GWh, co wiąże się z ok. 3% ogólnym wzrostem zużycia energii na terenie Litwy, Łotwy i Estonii.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony