Partnerzy serwisu:

Rusza rewitalizacja linii kolejowej Bielawa – Dzierżoniów. Pociągi wrócą we wrześniu

inf. prasowa UMWD 23.03.2019 8,8k

Rusza rewitalizacja linii kolejowej Bielawa – Dzierżoniów. Pociągi wrócą we wrześniu
fot. UMWD
Pod koniec ubiegłego roku samorząd Województwa Dolnośląskiego przejął linię kolejową nr 341 Bielawa Zachodnia – Dzierżoniów. W ciągu niespełna 100 dni przeprowadził przetarg i wyłonił wykonawców rewitalizacji tego połączenia kolejowego. W piątek (22 marca) podpisano umowę z wykonawcą tych prac. Pociągi mają wrócić we wrześniu.
Linia kolejowa nr 341 Bielawa Zachodnia – Dzierżoniów to pierwszy z 22 odcinków tras, nad którymi pieczę przejmie samorząd województwa. Dzięki temu pociągi wrócą do Bielawy po prawie 40 latach. Rewitalizacja tej linii została podzielona na dwa zadania.

Pierwsze dotyczy budowy urządzeń samoczynnej sygnalizacji przejazdowej na czterech przejazdach kolejowych. W ramach tego zadania wpłynęło 10 ofert, a najkorzystniejsza okazała się ta wrocławskiej firmy PROTEL na sumę ok. 2,5 mln zł netto. Drugie z zadań dotyczy kompleksowej rewitalizacji 5,9-kilometrowego odcinka linii wraz z modernizacją 3 przystanków (stacji) – Bielawa Wschód, Zachód i budowy Bielawy Centralna. W ramach zadania do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei wpłynęło 8 ofert, a wybrana została oferta firmy Infrakol z Jawora opiewająca na kwotę 9 mln zł netto. W ramach prac wymieniona zostanie nawierzchnia torowa. Inwestycja ma zostać zakończona do 31 sierpnia 2019 r.

– Przejmowanie i reaktywacja nieczynnych linii kolejowych to jeden z elementów strategii rozwoju transportu w naszym regionie. Przejmiemy od PKP ponad 20 odcinków linii kolejowych. W sumie to ponad 400 km torów, które w dużej części rozszerzą system komunikacji na Dolnym Śląsku. Mieszkańcy zyskają nowe połączenia do pracy, szkoły czy do miejsc wypoczynku, a turyści łatwiejszy dojazd do wielu turystycznych atrakcji w naszym regionie – wyjaśnia Cezary Przybylski, marszałek woj. dolnośląskiego.

Pozyskana od PKP linia będzie stanowiła przedłużenie relacji pociągów z Wrocławia do Dzierżoniowa, które będą dojeżdżać do Bielawy Zachodniej. Czas podróży do Wrocławia wyniesie ok. 85 minut, a inwestorem i zarządcą linii będzie DSDiK. W przyszłości samorząd Bielawy chciałby wydłużyć linię pod zbiornik i Góry Sowie, do Górnej Bielawy.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony