Partnerzy serwisu:

Rusza pierwszy duży przetarg związany z linią 201 Bydgoszcz – Gdynia

Michał Szymajda 13.07.2022 6,4k

Rusza pierwszy duży przetarg związany z linią 201 Bydgoszcz – Gdynia
Fot. PKP PLK
Ogłoszono pierwszy większy przetarg związany z projektem "Prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz – Trójmiasto". To bardzo opóźnione zadanie związane ze zmianą statusu linii 202 i do niej dochodzących ma być realizowane do roku 2027.
PKP PLK ogłosiło właśnie przetarg dla zadania „A”. Obejmuje ono roboty budowlane na liniach kolejowych nr 201 odc. Kościerzyna – Somonino (27 kilometrowy odcinek wraz ze stacjami) oraz na krótkiej linii nr 214 łączącej Somonino – Kartuzy. W zakresie podstawowym na linii 201 dobudowany będzie drugi tor, powstanie też sieć trakcyjna, podniesiona zostanie prędkość drogowa dla pociągów pasażerskich do 140 km/h. Linia 214 przejdzie natomiast kompleksowy, rozszerzony remont.

Zadanie „A” modernizacji linii 201 od Kościerzyny do Somonina realizowane będzie na podstawie istniejącego już projektu, a więc w formule „buduj”. Część „B” obejmuje zabudowę nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym i budowę nowych systemów telekomunikacyjnych w formule „zaprojektuj i buduj”. W opcji znajdzie się świadczenie usług pogwarancyjnych dla urządzeń srk zabudowanych na linii, a także zadanie pod nazwą „zmiany w zakresie interfejsów” przy srk. Otwarcie ofert zaplanowano na 18 sierpnia.

Według zapewnień PKP PLK prace na linii 214 Somonino – Kartuzy mają zakończyć się z początkiem 2024 r. Wówczas zostanie zmodernizowana w pełni linia Kartuzy – Glincz (nr 229) wraz ze stacją Kartuzy i budową nowej łącznicy. O zakresie tych trwających już prac obszernie pisaliśmy tutaj.

Modernizacja linii 201 od Kościerzyny do Somonina, remont linii 214 od Somonina do Kartuz i trwający remont linii 229 z budową nowej łącznicy w Kartuzach pozwoli za kilka lat uruchamiać bezpośrednie pociągi z Trójmiasta do Kościerzyny z zajazdem do Kartuz. Nie będzie już konieczne rozdzielanie relacji z Gdyni lub Gdańska na pociągi do Kartuz i Kościerzyny.

Prace przy projekcie "Prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz – Trójmiasto" są mocno opóźnione. Pierwotnie miały być zrealizowane do 2022 roku. Obecnie ich koniec planuje się na 2027 roku. O problemach z pracami na linii 201 pisaliśmy w końcu 2021 roku. Do tego tekstu odniosły się PKP Polskie Linie Kolejowe.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony