Partnerzy serwisu:

Ruszą bezpośrednie pociągi w relacji Londyn – Bordeaux?

Tomasz Kościelny 06.05.2018 26

Ruszą bezpośrednie pociągi w relacji Londyn – Bordeaux?
Fot. Oast House Archive, CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons
Zarządzająca linią dużych prędkości w Wielkiej Brytanii spółka HS1 prowadzi rozmowy w sprawie uruchomienia bezpośrednich pociągów w relacji Londyn – Bordeaux. Pomysłodawca inicjatywy widzi ogromny potencjał w tej relacji. Nowe połączenie miałoby stać się w przyszłości alternatywą dla pasażerów, którzy teraz korzystają z tanich linii lotniczych.
W działania spółki HS1 zaangażowane są także firmy: Eurotunnel, Lisea oraz SNCF Réseau. Analizowane są różne warianty, jeśli chodzi o rozkład jazdy oraz trasy przejazdu. Nowe pociągi, w przypadku porozumienia w sprawie uruchomienia nowych połączeń, miałyby rozpocząć kursowanie w najbliższych latach.

W tej chwili podróż w relacji Londyn – Bordeaux trwa około 6 godzin i 30 minut. Pasażerowie muszą liczyć się z przesiadką w Paryżu, co jest głównym powodem tak długiego czasu jazdy. Jeśli podmiotom uda się dojść do porozumienia w sprawie nowej relacji, podróż będzie można skrócić do mniej niż pięciu godzin. Wszystko dzięki bezpośredniemu połączeniu oraz otwartej w minionym roku linii dużych prędkości Paryż – Tours.

Największy potencjał dla tego połączenia spółka HS1 upatruje w pasażerach, którzy korzystają z tanich połączeń lotniczych. Rocznie korzysta z nich w tej relacji około 1,2 mln podróżnych. Podobnymi przesłankami kierowano się m. in. przy uruchomieniu połączenia z Londynu do Amsterdamu. Linia jest właściwie gotowa do eksploatacji, potrzebne są przede wszystkim rządowe porozumienia dotyczące uproszczenia procedur granicznych.

Jednocześnie trwają rozmowy w sprawie uruchomienia połączeń z Londynu do Frankfurtu oraz do Genewy.


Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony