Partnerzy serwisu:

Rusza projekt „Pociąg do Polskiej Sztuki”

inf. pras. 07.06.2019 598

Rusza projekt „Pociąg do Polskiej Sztuki”
Fot. Targira-art
To, że kolej w naszym kraju rozwija się dynamicznie i to pod każdym względem widzimy poprzez codzienne zawodowe zmagania. Przyszła więc pora, aby na te efekty pracy spojrzeć w nieco inny sposób.
Będzie ku temu znakomita okazja, bowiem w dniach 14 -16 czerwca w Świebodzicach odbędzie się IX Festiwal Sztuki i Rzemiosła Targira-art. Jego przewodnim mottem jest Kolej i Sztuka.

W ramach tego Festiwalu organizowany jest nowatorski projekt pn. Pociąg do Polskiej Sztuki, który zostanie zainaugurowany 15 czerwca o godzinie 8.25 na dworcu Wrocław Gł. W asyście kolejowej orkiestry dętej wszyscy zaproszeni goście i osoby, które zalogują się do tego projektu, będą mogli wybrać się w kolejową podróż do Świebodzic, gdzie odbędą się główne atrakcje Festiwalu. Należy podkreślić, że staraniem organizatorów cały przejazd tym specjalnym pociągiem jest bezpłatny, a wszyscy pasażerowie otrzymają pamiątkowy kolejowy bilet. Dodatkowo na hali po jego okazaniu każdy otrzyma certyfikat Pasażera Pociągu do Polskiej Sztuki.

W związki z tym wydarzeniem Poczta Polska uruchamia na dworcu Wrocław Gł. specjalną pocztę peronową i dodatkowo okolicznościowy datownik. Wraz z organizatorami Festiwalu wydała specjalne znaczki pocztowe o tematyce kolejowej. Jedną z atrakcji Pociągu będzie uroczyste otwarcie w pełni zmodernizowanego i odrestaurowanego dworca w Świebodzicach. Ten 150-letni budynek jest obecnie wielką chlubą wszystkich mieszkańców miasta i można stwierdzić, że w tak znakomitej kondycji estetycznej i funkcjonalnej jeszcze nie był nigdy w swojej długiej historii.

Największe atrakcje jednak czekają na hali głównej Festiwalu. Tam odbędą się wykłady o roli kolei w rozwoju gospodarczym regionu, związkach kolei i sztuki oraz o trochę zapomnianych zegarach kolejowych. Będzie można je zobaczyć na specjalnej wystawie dolnośląskich zegarów kolejowych. Zapewne znaczącym wydarzeniem Festiwalu będzie wykład multimedialny Jarosława Jaśnikowskiego o jego twórczości i wizji magicznej kolei w jego obrazach. Jarosław Jaśnikowski to młody polski malarz, w którego twórczości kolej jest mocno eksponowana. Ponad to w tym roku, jako pierwszy Polak, wygrał Europejski Salon Sztuki Fantastycznej organizowany we Francji. To bardzo prestiżowa europejska impreza, na którą samo zaproszenie do udziału jest już wielką nobilitacją dla artysty. Wygrał ją dzięki prezentacji swojego dzieła o tematyce kolejowej. 

Niewątpliwie największym wydarzeniem będzie pierwsza w Polsce wystawa dzieł Pawła Borowskiego – najsłynniejszego obecnie na świecie polskiego artysty tworzącego w szkle. To wielkie wydarzenie kulturalne na skalę krajową. Na wystawie,  ku radości wszystkich kolejarzy, będziemy mogli zobaczyć jego „Szklaną lokomotywę”, którą specjalnie dla potrzeb Festiwalu wykonał w swojej pracowni. Naturalnie, na hali nie zabraknie także i innych dzieł malarstwa, wyrobów rzemiosła artystycznego i nie tylko.

Watro zatem znaleźć trochę wolnego czasu i rodzinnie skorzystać z propozycji organizatorów. Aby jednak móc bezpłatnie uczestniczyć w projekcie trzeba koniecznie zgłosić swój akces, wysyłając zgłoszenie na: kolejdosztuki@gmail.com Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o uczestnictwie w projekcie decydować będzie kolejność zgłoszeń. Zatem zapraszamy na nieformalne kolejowe święto do Świebodzic.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony