Partnerzy serwisu:

Rozporządzenie COVID naprawione. Bez przeszkód dla maszynistów na granicy

Jakub Madrjas 17.12.2021 1,6k

Rozporządzenie COVID naprawione. Bez przeszkód dla maszynistów na granicy
Fot. PKP Polskie Linie Kolejowe SA
Zgodnie z zapowiedziami, rząd poprawił feralne rozporządzenie covidowe, które niespodziewanie skierowało na kwarantannę maszynistów, kierowców ciężarówek i pilotów.
Jak pisaliśmy wczoraj, niedopatrzenie w najnowszych przepisach epidemicznych spowodowało konieczność wysyłania na kwarantannę obsługi ciężarówek, samolotów i pociągów przekraczających granicę strefy Schengen. Dotychczasowe ograniczenia na granicach dawały wyjątki dla transportu innego niż indywidualny, ale tym razem o tym zapomniano.

Błąd miał natychmiastowy wpływ na gospodarkę - uwięzionych na kwarantannie zostało m. in. kilkudziesięciu maszynistów, przez co przewoźnicy musieli wstrzymać pociągi na kierunku wschodnim, obsługującym m.in import węgla dla polskich elektrowni. Resort Zdrowia zapowiedział szybką interwencję i zwolnienie z kwarantanny i testów załóg samolotów, pociągów i kierowców ciężarówek wkraczających do kraju spoza strefy Schengen.

Stosowna nowelizacja rozporządzenia została właśnie opublikowana w dzienniku ustaw. Poprawiono w niej odniesienie do listy osób, zwolnionych z obowiązku testowania i kwarantanny. Punkt ten wszedł w życie od razu po ogłoszeniu i według informacji "Rynku Kolejowego", przewoźnicy kolejowi już wznawiają przewozy.

Pozostałe punkty wejdą w życie jutro. Wprowadzono m. in. skierowany do pasażerów linii lotniczych zapis, że test na COVID może być wykonany na terenie lotniska w ciągu trzech godzin od przekroczenia granicy, a obowiązek kwarantanny wprowadzony zostaje zniesiony od wprowadzenia do systemu negatywnego wyniku testu. Ma m. in. to zmniejszyć tłok na lotniskach. Do listy wyjątków dodano dzieci do lat pięciu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport