Partnerzy serwisu:

Rozpoczyna się projektowanie nowej linii KDP w Finlandii

Michał Szymajda 09.01.2021 3,3k

Rozpoczyna się projektowanie nowej linii KDP w Finlandii
Szybki pociąg Pendolino kursujący między Helsinkami a PetersburgiemFot. Otto Karikoski, CC BY-SA 3.0
W Finlandii rozpoczęło się projektowanie nowej linii dużych prędkości z Helsinek do Turku. Inwestycja będzie dofinansowana z funduszy unijnych.
Pomysł na linię, która najkrótszą możliwą trasą połączyłaby stolicę Finlandii z najstarszym fińskim miastem Turku, sięga końca lat 70-tych XX wieku. Dotąd jednak pomysłu nie udało się zrealizować i pociągi kursują trasą wzdłuż wybrzeża trasą liczącą 196 kilometrów, co zajmuje im dwie godziny. Jednak kilka lat temu powstała spółka One Hour Train, która, jak sama nazwa wskazuje, postawiła sobie za cel realizację koncepcji KDP Helsinki – Turku.

Wykonawca projektu w pierwszej kolejności zaprojektuje 95-kilometrowy odcinek toru podwójnego między Espoo i Salo, po którym będzie można jeździć z prędkością 300 km/h. W lipcu 2020 r. zagwarantowano na ten cel 37,5 mln euro z unijnego instrumentu „Connection Europe Facility”.

Spółka One Hour Train uważa, że rocznie z nowej linii skorzysta dodatkowych 1,6 miliona pasażerów (poza tymi, którzy już kursują w tej relacji) ze względu na skrócenie czasu podróży i nowe stacje, które zostaną zbudowane. Uwolniona zostanie również przepustowość istniejącej linii kolejowej Rantarata. Spółka liczy ponadto, że Turku i Salo staną się sypialnią dla drogich Helsinek, co wpłynie na rozwój tej miejscowości. Kolej ma być gotowa w 2030 roku.

Finlandia posiada prawie 500 kilometrów linii kolejowych, gdzie można kursować z prędkością od 180 do 200 km/h. Trasy te spełniają więc definicję KDP w europejskim rozumieniu. Z kolei po 75-kilometrowym odcinku Kerava – Lahti można jeździć z prędkością 220 km/h i możliwość tą wykorzystują pociągi Allegro kursujące między Helsinkami a Petersburgiem.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony