Partnerzy serwisu:

Rozpoczyna się budowa węzła przesiadkowego Dąbrowa Górnicza Gołonóg

inf. pras oprac. JM 12.11.2021 1,9k

Rozpoczyna się budowa węzła przesiadkowego Dąbrowa Górnicza Gołonóg
fot. UM Dąbrowa Górnicza
Rozpoczęła się przebudowa przystanku Dąbrowa Górnicza Gołonóg. Powstanie tu również wiadukt kolejowy i węzeł przesiadkowy we współpracy z miastem.
Przed rokiem Dąbrowa Górnicza rozstrzygnęła prowadzony wspólnie z PKP PLK przetarg na przebudowę stacji Gołonóg wraz z układem drogowym i budową węzła przesiadkowego. W ramach inwestycji powstaną tunel drogowy oraz przejście podziemne. Umowę podpisano 20 października 2020 roku.

Zaczynają się prace w terenie

Po wykonaniu dokumentacji projektowej spółka Nowak-Mosty przystąpiła teraz do realizacji Jak informuje PKP PLK, ruch kolejowy i drogowy będą utrzymane, a prace będą prowadzone pod jednym torem. Pierwsze roboty obejmują wykonanie fundamentów pod nowe słupy sieci trakcyjnej. Budowany jest tymczasowy przejazd kolejowo–drogowy.

Nowy wiadukt kolejowy zapewni bezpieczeństwo kierowcom i mieszkańcom Dąbrowy Górniczej obok przystanku Gołonóg, w miejscu przejazdu kolejowo-drogowego. Pod wiaduktem będzie droga, ścieżka rowerowa i chodnik. Nowe rozwiązanie usprawni komunikację drogową w mieście.

Na przystanku Dąbrowa Górnicza Gołonóg zbudowane zostaną nowe perony zewnętrzne – przy budynku dworca oraz od strony ul. Parkowej. Będą wyższe niż dotąd; PLK przewidziała na nich wiaty, ławki i oświetlenie, a także oznakowanie oraz nagłośnienie i windy. 

Inwestycje w Dąbrowie Górniczej

Przebudowa obejmie również tory i sieć trakcyjną. PLK zapowiada, że zostanie zabezpieczony teren pod dodatkowe tory dla kolei aglomeracyjnej. Zadanie jest realizowane we współpracy PKP PLK i Gminy Dąbrowa Górnicza w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”. Wartość inwestycji to ok. 55 mln zł netto, w tym udział PLK to ponad 26 mln zł netto. Projekt ubiega się o dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace są przewidziane do końca 2022 roku, a podróżni skorzystają z efektów w 2023 roku.

PLK budują wiadukt kolejowy i przejścia podziemne także na stacji Dąbrowa Górnicza. W przyszłym roku rozpoczną się roboty budowlane na obiektach w Myszkowie i Żorach - podaje inwestor.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony