Partnerzy serwisu:

Rozpoczęła się budowa hali utrzymaniowej Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

Michał Szymajda 03.10.2022 1,4k

Rozpoczęła się budowa hali utrzymaniowej Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej
Fot. UMWP
Rozpoczęła się budowa zaplecza technicznego dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. – To ważny moment imponującego projektu, bo przybliża nas do zakończenia z sukcesem realizacji Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej, która już teraz cieszy się powodzeniem – mówił, trochę na wyrost, marszałek woj. podkarpackiego, Władysław Ortyl, podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę bazy.
– Choć Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna jest nowym projektem, to już widzimy jej sukces, bo jest ona projektem dynamicznym, który rozwija się zgodnie z oczekiwaniami pasażerów. Cieszymy się, że ten olbrzymi projekt za setki milionów złotych może być innowacyjnym rozwiązaniem w naszym regionie, na wzór rozwiązań, jakie istnieją w dużych aglomeracjach – mówił podczas uroczystości marszałek Władysław Ortyl.

To ocena zdecydowanie na wyrost, bo ostatnie miesiące PKA to autobusowa komunikacja zastępcza na prawie wszystkich liniach, a sam zasięg projektu jest co najmniej dziwny (np. pociągi PKA kończą bieg w Przeworsku, gdzie istnieje baza utrzymaniowa Polregio, ale do znacznie większego Jarosławia czy Przemyśla nie docierają).

Hala będzie miała 140 m długości i 41 m szerokości. Jej powierzchnia zabudowy wyniesie 5 726 m2, a kubatura: 55 103,55 m3. Całkowita długość budowanych dla potrzeb zaplecza wyniesie ok. 8,3 km. Przy hali zostanie wybudowana myjnia dla obsługi pojazdów szynowych oraz niezbędne stanowiska dla należytego utrzymania stanu technicznego i czystości pojazdów szynowych. Będzie tu też stacja paliw.

Wykonawcą budowy jest konsorcjum firm: Inżynieria Rzeszów oraz Agat z Koluszek. Realizowany przez Podkarpacie projekt PKA łącznie kosztować będzie ponad 756 mln złotych, z czego aż 393 mln złotych pochodzi z budżetu Podkarpacia. Reszta jest efektem unijnej dotacji.

Pomoc mniejszych samorządów

Do budowy hali dołożyły się także samorządy Rzeszowa i Łańcuta. Dotacja ze strony Rzeszowa wyniosła w 2021 roku 375 tys. zł, natomiast w 2022 rok około 5,4 mln zł. Z kolei wkład finansowy ze strony Łańcuta wyniesie około 794 tys. zł w 2022 i 2023 roku.

Kolej przeżywa renesans w wielu miejscach Europy, niezwykle radujący jest fakt, że przeżywa go także w naszym kraju i regionie. Dziękuję samorządowi województwa za to, że inwestuje w kolej, bo ta inwestycja czyni z Rzeszowa aglomerację europejską, która może poszczycić się tego typu rozwiązaniem kolejowym – mówił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Unijny projekt podkarpackiego

W ramach budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA realizowane są dwa znaczące projekty, na które zawarto umowy o dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych dla projektów współfinansowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Pierwszy z projektów dotyczy budowy Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej wraz z zakupem taboru oraz budową zaplecza technicznego. Na ten cel przeznaczono ponad 341,6 mln zł, z czego dofinansowanie z budżetu UE wynosi 149,6 mln zł z POIiŚ. A pozostała część z tej kwoty pochodzi z budżetu samorządu województwa. To właśnie częścią tego projektu jest rozpoczynana budowa hali na Staroniwie. Pozostałą częścią tego projektu jest zakup taboru kolejowego – 8 sztuk trójczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz 2 sztuk dwuczłonowych spalinowych zespołów trakcyjnych. Służą one pasażerom już od stycznia 2021 roku (pociągi nie kursują jednak w zasadzie w weekendy).

Drugi projekt dotyczy budowy i modernizacji linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej. Główną inwestycją w tym zakresie jest budowa linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka oraz budowa dodatkowych przystanków kolejowych, mijanek, obiektów inżynierskich oraz parkingów w systemie Park and Drive. Dodatkowo projekt obejmuje wprowadzenie biletu zintegrowanego wspólnie z ZTM Rzeszów oraz operatorem Polregio.


PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony