Partnerzy serwisu:

Rozkład jazdy 2021/2022. Najważniejsze informacje

Michał Szymajda 13.12.2021 18,3k

arrow
arrow
Rozkład jazdy 2021/2022. Najważniejsze informacje
ED74 po latach wracają na tory Fot. M. Szymajda
Rozkład jazdy 2021/2022. Najważniejsze informacje
Rozkład jazdy 2021/2022. Najważniejsze informacje
Rozkład jazdy 2021/2022. Najważniejsze informacje
12 grudnia zmienia się kolejowy rozkład jazdy pociągów. W tym roku będziemy mieli do czynienia z kilkoma ciekawymi reaktywacjami, także po ukończonych naprawach linii kolejowych, z otwarciem sporej liczby przystanków, ale też – niestety – w niektórych wypadkach z brakiem realnych efektów trwającej latami modernizacji sieci kolejowej, która i tak uprzykrza życie pasażerom.
Dla kolejowego świata moment zmiany rocznego rozkładu jazdy pociągów jest jednym z najważniejszych wydarzeń w roku. Organizatorzy transportu na poziomie kraju i regionów przygotowują dla pasażerów nową ofertę, biorąc pod uwagę zakończone prace modernizacyjne oraz swoje własne możliwości finansowe.

PKP Intercity przedstawiło swoją ofertę, a my, nieco krytycznym okiem spojrzeliśmy na nią w tym miejscu.

Także PKP PLK poinformowały o tym, jakich zmian należy się spodziewać w poszczególnych regionach, m.in. w związku z zakończonymi inwestycjami, także związanymi z elektryfikacją. Ciekawą informacją jest na przykład uruchomienie linii z Wrocławia do Jelcza, czy zakończenie elektryfikacji linii Rzeszów - Ocice.

Osobny wątek poświęciliśmy sytuacji na Kujawach i Pomorzu, gdzie sytuacja związana z projektowaniem rozkładu jazdy była wyjątkowo dynamiczna. Bardzo ciekawe zmiany będą miały miejsce w województwie łódzkim oraz Zachodniopomorskim.

Warto wspomnieć o tym, że nowy rozkład jazdy został wprowadzony równolegle z podwyżkami cen biletów. Takich należy się spodziewać na Pomorzu, w pociągach spółki Polregio, a także w Kolejach Mazowieckich i Kolejach Dolnośląskich.

Poniżej znajdziecie najważniejsze wydarzenia związane z wprowadzeniem rozkładu jazdy 2021/2022. O ciekawostkach z tym związanych możecie pisać na kontakt@rynek-kolejowy.pl.

W niedzielę rano pierwszy skład dojechał o rozsławionych przez prezydenta Andrzeja Dudę Końskich. To w tej miejscowości została podpisana nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym ułatwiająca wdrożenie projektu Kolej Plus. Więcej na ten temat w tekście: Kolej wraca do Końskich. Pociągi obsługują już trasę Opoczno – Skarżyska-Kamiennej

[aktualizacja - 13:40]

Nie ma większych problemów z wdrażaniem nowego rozkładu jazdy w Polsce. Sprzyja temu niezła pogoda. Tylko jeden pociąg w kraju jest mocno opóźniony – to IC Hetman z Lublina do Wrocławia, któremu dotarcie do stacji końcowej zajmie 80 minut więcej. O 54 minuty opóźniony jest IC Chełmoński z Krakowa do Świnoujścia. Odwołano tylko jeden pociąg – autobusami został zastąpiony IC Śnieżka na odcinku Kłodzko – Kudowa.

[aktualizacja - 19:15]

Niestety nie wszystko wygląda idealnie. Większość pociągów jadących dziś od Wrocławia w kierunku Katowic i Krakowa, jest spóźniona od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. "Tradycyjnie" opóźniony z odjazdem z Katowic był pociąg Polonia z Wiednia. Warto odnotować, że ten pociąg, podobnie jak "Sobieski" został na krajowym odcinku przemianowany z EIC na IC. Oznacza to, że bilety na niego są tańsze. Pociągi te objęte są teraz ministerialną dotacją.

Powyżej 90 minut opóźnione są dwa pociągi: IC Hetman z Wrocławia do Zielonej Góry i IC Nałkowska z Białegostoku do Wrocławia. Z 60 minutowym opóźnieniem do Przemyśla dotrze IC Wawel z Berlina. Do debiut tego pociąg w relacji między Krakowem a Przemyślem.

Po raz pierwszy na trasie z Jeleniej Góry przez Nysę, Kędzierzyn Koźle, i Katowice pojechały do Zagórza spalinowe zespoły trakcyjne SN84, które od SKPL wynajmuje PKP Intercity. Te niemieckie pojazdy prawdopodobnie w swojej całej historii nie jeździły z pasażerami na trasie tak długiej. Pomimo wieku są to to pojazdy wygodne, lubiane przez pasażerów. Decyzja PKP Intercity o wydłużeniu kursów realizowanych przez SKPL stworzyła unikalną szansę podróży przez całą południową Polskę, często po ładnych krajobrazowo liniach.

Sporym wydarzeniem dzisiaj było wprowadzenie zmodernizowanych ED74 do obsługi pasażerskiej. Dziś po raz pierwszy dwie połączone ze sobą "Edyty" zrealizowały połączenie IC Wyspiański i IC Siemiradzki (szczegóły rozkładu jazdy można znaleźć tutaj).

Warto wspomnieć o bardzo ważnej reaktywacji połączeń kolejowych między Bytomiem a Gliwicami. Piszemy o tym tutaj.[Aktualizacja - 13 grudnia - 8:30]

Nie ma większych, systemowych zakłóceń w kursowaniu pociągów w Polsce. Rano, 13 grudnia, według informacji PKP PLK odwołano trzy pociąg - EIP z Gliwic do Gdyni oraz dwa pociągi Polregio w różnych regionach. Dwa pociągi - IC Przemyślanin i IC Stańczyk, są poważnie opóźnione.Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony