Partnerzy serwisu:

Rower w PKP Intercity w czasie pandemii?

Michał Szymajda 11.05.2020 25

Rower w PKP Intercity w czasie pandemii?
Fot. ms, rynek-kolejowy
Jak co roku, w okresie wiosennym i letnim rowerzyści rozglądają się za możliwością przewozu jednośladów na krótsze i dłuższe dystanse pociągami PKP Intercity. Formalnie nie jest to zabronione w okresie trwającej pandemii, jednak rowerzyści mogą napotkać utrudnienia.
Krótsze zestawienia pociągów PKP Intercity i wykluczenie z rozkładu jazdy wielu składów, wpłynęły na możliwość przewozu jednośladów. Wagony te, z uwagi na mniejszą liczbę miejsc do siedzenia, były wyłączane z pociągów w pierwszej kolejności. M.in. dlatego, że rządowe zarządzenia skłaniają PKP Intercity do zestawiania pociągów z większą liczbą miejsc siedzących (można zajmować co drugie z nich). W marcu i kwietniu, z uwagi na kryzys epidemiologiczny, zapotrzebowanie na przewóz rowerów i tak było bliskie zeru.

Polepszenie sytuacji chorobowej i dobra pogoda sprawiają jednak, że Polacy zastanawiają się nad możliwością zabrania roweru do pociągu PKP Intercity. Nasz czytelnik próbował przewieźć rower z Poznania do Trójmiasta.

– W tej chwili większość pociągów wagonowych nie prowadzi jednak takich wagonów. (…) Obecnie "Bałtyk" jest na trzech wagonach, „Lednica” zawieszona, natomiast pociąg przed 9 rano również nie prowadzi wagonów rowerowych – opisuje problem z przewozem jednośladu pan Michał.

– Stopniowo przywracamy wagony do przewozu rowerów w składach, w których były one wcześniej niedostępne. Z wagonów tego typu mogą już ponownie skorzystać m.in. pasażerowie pociągów IC Wyspiański z Wrocławia do Przemyśla oraz IC Gałczyński z Warszawy do Szczecina. W najbliższych dniach będą z nich mogli skorzystać także pasażerowie połączeń kursujących na trasie Wrocław – Poznań – Trójmiasto – napisało biuro prasowe PKP Intercity.

Problemy z przewozem rowerów występują niestety także tam, gdzie spółka operuje elektrycznymi zespołami trakcyjnymi. Choć w Dartach i Flirtach jest 6 miejsc do przewozu rowerów, kupno biletów na ich przewóz może sprawiać problem. Nasza próba kupna biletów na jednoślady na kurs tam i z powrotem z Warszawy do Olsztyna spełzła na niczym, ponieważ system odrzucał próby sprzedaży takiego biletu, pomimo tego, że jak się okazało, nikt w pociągu nie przewoził rowerów a w pociągu pozostało mnóstwo dostępnych miejsc siedzących. W tej sytuacji bilet na przewóz roweru należy kupić w pociągu, przedstawiając drużynie konduktorskiej problem.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Koronawirus a transport