Partnerzy serwisu:

Kamiński: Rosyjscy szpiedzy planowali dywersję na polskiej kolei [aktualizacja]

Michał Szymajda 16.03.2023 5,1k

Kamiński: Rosyjscy szpiedzy planowali dywersję na polskiej kolei [aktualizacja]
Fot. SOK (zdjęcie ilustracyjne)
Rosyjscy szpiedzy mieli na kamerach rejestrować obraz z transportów wojsk na ważnych liniach kolejowych, głównie na południowym-wschodzie Polski. Dzięki temu mieli pozyskiwać informacje o transportach wojsk i rodzaju broni, który dociera na Ukrainę. Planowali też akty dywersji.
[aktualizacja]

Podczas konferencji prasowej minister MSW Mariusz Kamiński poinformował, że łącznie w sprawie szpiegostwa zatrzymano w Polsce 9 osób zza wschodniej granicy. Sześć z nich jest tymczasowo aresztowana, prokuratura postawiła im zarzut szpiegostwa na rzecz Rosji. Wobec pozostałych trzech osób trwają czynności prokuratorskie.

Minister Mariusz Kamiński powiedział, że osoby te zajmowały się monitoringiem tras kolejowych, rozpoznaniem transportów, dokumentacja przewożonego na nich uzbrojenia, przekazywanego na rzecz Ukrainy.

– Stwierdzono też przygotowanie do akcji dywersyjnych – dodał Kamiński. ABW zabezpieczyła kamery, sprzęt elektroniczny i nadajniki gps, które przeznaczone były do oznaczania sprzętu wojskowego i śledzenia trasy jego przebiegu.

Grupa otrzymywała stałe wpłaty finansowe za swoją działalność, zlecano jej także działania propagandowe mające na celu destabilizację państwa i wzrost nastrojów antyukraińskich oraz działania informacyjne przeciwko sojusznikom w NATO. – Podległe mi służby cały czas prowadzą intensywne czynności związane ze sprawą – dodał Kamiński.

Minister przeprosił za ascetyczną formę oświadczenia. – Sami państwo rozumiecie, że trwają działania prokuratorskie – powiedział na temat informacji, które jako pierwsze podał RMF FM.

– Bardzo gorące podziękowania kieruję do funkcjonariuszy, którzy zajęli się sprawą. Doprowadziliśmy do neutralizacji zagrożenia. Służby działają i robią to sprawnie. Polska pozostanie państwem bezpiecznym – powiedział na koniec.

Rosyjscy szpiedzy filmują kolej

O tym, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała sześć osób w związku ze sprawą, poinformowało RMF FM. Działania rosyjskich agentów polegały na rozmieszczaniu kamer w pobliżu lotniska Jesionka w Rzeszowie, które jest kluczowe dla transportów na Ukrainę.

Monitoringiem miały być objęte także linie kolejowe w pobliżu Rzeszowa. Ale kamery były też w innych punktach kraju, a obraz transmitowany był na bieżąco do sieci. Sześć zatrzymanych osób pochodzi zza wschodniej granicy.

W sprawie sytuacji MSW organizuje konferencję prasową, na której odniesie się do informacji upublicznionych przez stację RMF FM. 
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wojna Rosja - Ukraina
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony