Partnerzy serwisu:

Rosną przewozy w PKP Cargo

inf. pras., oprac. ms 30.09.2021 2,7k

Rosną przewozy w PKP Cargo
fot. Łukasz Piotrowski, sm42.pl
Sierpień był kolejnym miesiącem wzrostu udziałów grupy PKP Cargo w rynku towarowych przewozów kolejowych w Polsce – tak wynika z informacji GUS.
Po ośmiu miesiącach 2021 roku udziały rynkowe PKP Cargo wyniosły 39,2 proc. według masy towarowej. To więcej o około 0,7 punktu procentowego niż rok temu w podobnym okresie (ubiegły rok był jednak bardzo słaby, na co wpływ miała oczywiście pandemia). Podobny wzrost dotyczy pracy przewozowej, dla Grupy PKP Cargo za okres styczeń-sierpień wyniósł on ponad 42,4 proc.

– Nasze udziały w rynku rosną dynamicznie od początku 2021 roku, gdyż według masy wzrosły o 2,1 punktu procentowego. Podobna sytuacja jest w przypadku udziałów w rynku według pracy przewozowej, które na koniec sierpnia były wyższe aniżeli na początku roku o ponad 1,8  punktu procentowego – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.

Jak podaje przewoźnik, głównym powodem takiej sytuacji jest to, że w sierpniu grupa PKP Cargo ponownie wykazała wyższy niż u konkurencyjnych operatorów kolejowych łącznie wzrost przewozów licząc rok do roku i to zarówno w ujęciu masy towarowej, jak i pracy przewozowej. W sierpniu pociągi PKP Cargo przetransportowały 8,1 mln ton towarów, czyli jest to wzrost o 11,8 proc. w stosunku do słabego sierpnia 2020.  

– Przewozy realizowane w III kwartale są już na zbliżonym poziomie jak w 2019 roku i znacznie wyższe aniżeli w 2020 roku. Spółka liczy na dalsze utrzymanie tego pozytywnego trendu w  kolejnych miesiącach bieżącego roku – podkreślił Czesław Warsewicz.

Od stycznia do sierpnia w PKP Cargo przewieziono koleją łącznie 154,3 mln ton towarów, czyli o 10,9 proc. więcej niż w  2020 roku. Przy czym przewozy Grupy PKP CARGO sięgnęły 60,5 mln ton, czyli zwiększyły się w ujęciu rocznym o 13 proc. Wykonana przez kolej praca przewozowa wyniosła natomiast 35,4 mld tkm – to o 9,3 proc. więcej r/r. 

Największy polski przewoźnik odnotował w sierpniu wzrost przewozów praktycznie we wszystkich grupach towarowych, tak w masowych, jak i intermodalnych. Na korzyść PKP Cargo i całego rynku kolejowego działa utrzymująca się wysoka koniunktura w  przemyśle. W sierpniu wolumen produkcji przemysłowej zwiększył się o ponad 13 proc. i  dotyczył 29 z 34 gałęzi przemysłu, w tym w szczególności działów kluczowych z punktu widzenia potencjalnych przewozów Grupy PKP Cargo, takich jak: produkcja metali i wyrobów z metali, chemikaliów, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, drewna i wyrobów z drewna oraz wydobycie węgla kamiennego. Ponadto w sierpniu o ponad 10 proc. wzrósł również wolumen produkcji budowlano-montażowej w stosunku do sierpnia 2020 roku.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Wyniki przewozowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony