Partnerzy serwisu:

Rosja: Pierwsza kobieta za nastawnikiem pociągu

Roman Czubiński 05.08.2020 3,1k

arrow
arrow
Rosja: Pierwsza kobieta za nastawnikiem pociągu
Sofia Dorofiejewa fot. twitter.com/lenta.ru
Rosja: Pierwsza kobieta za nastawnikiem pociągu
Rosja: Pierwsza kobieta za nastawnikiem pociągu
Rosja: Pierwsza kobieta za nastawnikiem pociągu
Z początkiem przyszłego roku w kabinie maszynisty pociągu RŻD – na razie jako pomocnik – zasiądzie pierwsza kobieta. Absolwentka moskiewskiej szkoły transportowej Sofia Dorofiejewa stała się z tego powodu gwiazdą rosyjskich mediów – materiały poświęca jej zarówno prasa lokalna, jak i ogólnokrajowa telewizja. Zniesienie zakazu pracy kobiet za nastawnikiem daje szansę na to, że w jej ślady pójdą inne panie.
Zawód maszynisty zawsze był postrzegany w Rosji jako typowo męski. Dopiero niedawno, po licznych naciskach ze strony ONZ, zniesiono formalny zakaz prowadzenia pociągów przez kobiety (ze skutkiem od 1 stycznia przyszłego roku). Jak wspomina Dorofiejewa, z tego powodu początkowo jej decyzji sprzeciwiali się nawet rodzice – choć kolej fascynowała ją od dzieciństwa. W szkole artystycznej, którą ukończyła przed rozpoczęciem kursu maszynisty, tworzyła głównie grafiki z motywami kolejowymi. Jak dodaje, ważną rolę odegrali też znajomi, którzy wybrali karierę na kolei.

Dyplom maszynisty Dorofiejewa zdobyła w moskiewskiej szkole kształcącej maszynistów i motorniczych – Kolegium Transportu Kolejowego i Miejskiego. Młoda Rosjanka ukończyła naukę z wyróżnieniem. Program kursu obejmował – między innymi – ćwiczenia na symulatorze, poznawanie budowy pojazdów kolejowych, rozbieranie i składanie sprzęgu automatycznego oraz zajęcia praktyczne w obiektach kolejowych. Obecnie w placówce uczą się jeszcze trzy kobiety, jednak wybrały one inne związane z koleją zawody.

Od września świeżo upieczona maszynistka będzie odbywała obowiązkowe praktyki w moskiewskiej dyrekcji przewozów pospiesznych RŻD. Na początku przyszłego roku rozpocznie pracę w charakterze pomocnika maszynisty. Według rosyjskich mediów Dorofiejewa otrzymała przydział do lokomotywowni w Łobni pod Moskwą.

Również w Polsce kobiety coraz częściej decydują się na karierę maszynistek. Jeszcze cztery lata temu było ich zaledwie 7 z ogólnej liczby 16609 osób wykonujących ten zawód. Przed dwoma laty za nastawnikiem pracowało już 17 pań, a 13 kolejnych zdobywało niezbędne kwalifikacje. Kobiety prowadzące pociągi można spotkać – między innymi – w PKP IC, Polregio, Kolejach Mazowieckich oraz Lotos Kolej. Znacznie więcej pań wykonuje zawód motorniczego.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony