Partnerzy serwisu:

Rosja chce zwiększyć wykorzystanie gazu na kolei

Łukasz Pastor 20.06.2016 202

Rosja chce zwiększyć wykorzystanie gazu na kolei
Fot. Below A.B, CCA 4.0/Wikimedia Commons
Jest porozumienie rosyjskich przedsiębiorstw, które zaangażują się w prace nad większym wykorzystaniem gazu ziemnego do transportu kolejowego. Ma to przyczynić się do obniżenia poziomu emisji szkodliwych substancji oraz do rozwoju nowych technologii na rosyjskiej sieci kolejowej.

Porozumienie zostało zawarte przez przedstawicieli Gazpromu, Kolei Rosyjskich RŻD, a także firm Transmaszholding oraz Sinara. Strony porozumienia liczą na zwiększenie znaczenia gazu ziemnego jako paliwa do obsługi transportu kolejowego.
Na początek chodzi przede wszystkim o rozwój sieci punktów dystrybucji gazu dla lokomotyw, a także tworzenie miejsc, w których będzie prowadzone utrzymanie urządzeń niezbędnych dla funkcjonowania tego typu infrastruktury. Koleje Rosyjskie i Gazprom wspólnie mają zadecydować o lokalizacji punktów dystrybucji gazu. RŻD przymierza się do uruchomienia pociągów towarowych o masie do 9 tys. ton, prowadzonych przez lokomotywy z napędem gazowym.

Koleje Rosyjskie liczą na to, że producenci stworzą nowy typ lokomotywy napędzanej gazem. Według wstępnych szacunków miałaby ona być ona mniejsza i lżejsza od dotychczasowych, o maksymalnej mocy 8,3 MW, przystosowana do prowadzenia pociągów z prędkością do 100 km/h.

W tej chwili wiadomo, że producenci przymierzają się do unowocześnienia dzisiejszej floty lokomotyw gazowych. Firma Sinara zbudowała lokomotywę GT1H do obsługi niezelektryfikowanych linii m.in. na Syberii. W tej chwili jest ona w fazie dopuszczania do eksploatacji. W czasie testów lokomotywa poprowadziła pociąg o masie 9 tys. ton i pokonała 700 km bez uzupełniania zapasu paliwa. W tej chwili trwają przygotowania do jej produkcji masowej.

Transmaszholding zbudował z kolei lokomotywę manewrową TEM19, która jest testowana. W tym przypadku również ma zostać niebawem uruchomiona produkcja seryjna.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony