Partnerzy serwisu:

Rosja chce więcej kobiet na kolei

Tomasz Kościelny 26.03.2018 1,1k

Rosja chce więcej kobiet na kolei
Fot. RŻD
Koleje Rosyjskie RŻD zwróciły się do Ministerstwa Pracy o zniesienie listy zakazanych zawodów dla kobiet oraz do dawania im wyboru w kwestii tego, jakiej profesji podejmą się w życiu zawodowym. Lista, stworzona jeszcze w czasach sowieckich, zakazuje kobietom m.in. wykonywania zawodu maszynisty.
Na specjalnej liście od lat znajduje się około 400 zawodów, których nie mogą wykonywać kobiety. Chodzi m.in. o stanowiska z branży metalurgicznej, budownictwa, czy przemysłu wydobywczego. W myśl pomysłodawców listy, chodziło o ochronę kobiet przed warunkami pracy, które byłyby szczególnie dla nich niebezpieczne z uwagi na rodzenie i wychowywanie dzieci. Na liście swoje miejsce mają też zawody z branży kolejowej – m.in.: maszynista, pomocnik maszynisty, manewrowy, czy ustawiacz.

Koleje Rosyjskie zaproponowały całkowite zniesienie listy zawodów zakazanych dla kobiet, a w jej miejsce stworzenie listy kryteriów do oceny ryzyka. – W dzisiejszych czasach lista Ministerstwa Pracy nie jest obiektywna i może być traktowana jako przejaw dyskryminacji wobec kobiet – czytamy w oficjalnym stanowisku RŻD. – Dlaczego kobiety mogą być pilotami samolotów, również wojskowych, a nie mają możliwości prowadzenia pociągów? Nie ma analogicznych regulacji w innych krajach – czytamy w komunikacie.

Do apelu RŻD odniósł się minister pracy Rosji Maksim Topilin. Według niego lista musi pozostać pod nadzorem rządu. – Oczywiście musi być ona stale aktualizowana. Niektóre zawody faktycznie znikną z niej ze względu na to, że poprawiły się warunki pracy. Mam jednak nadzieję, że to nie pracodawca będzie decydował o tym, czy dany zawód może wykonywać kobieta – podsumował.

W tej chwili kobiety stanowią 32% wszystkich pracowników RŻD. Koleje Rosyjskie przeprowadziły ostatnio ankietę, która bada m.in. poziom zadowolenia z pracodawcy. W świetle wyników, aż 71% kobiet nie narzeka na pracę. RŻD w ankiecie pyta o m.in.: honoraria, warunki zatrudnienia, możliwości rozwoju zawodowego. Na początku lutego w przedsiębiorstwie została powołana specjalna rada do spraw kobiet. Jej celem jest poprawa warunków pracy, dostęp do większej grupy zawodów oraz wsparcie pań w rozwoju kariery.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony