Partnerzy serwisu:

Rok po reaktywacji połączeń z Nysy do Wrocławia. Jest sukces

Michał Szymajda 13.02.2016 1,8k

Rok po reaktywacji połączeń z Nysy do Wrocławia. Jest sukces
Reaktywacja połączenia Nysa - Wrocław, okazała się sukcesem.Fot. Damian Kapinos
Minął rok od przywrócenia połączeń kolejowych z Nysy do Wrocławia. Dziś można już powiedzieć, że nieco eksperymentalna inicjatywa zakończyła się sukcesem. Potwierdzają to także Przewozy Regionalne.
Pierwsze połączenia w bezpośredniej relacji Nysa – Wrocław Główny reaktywowano 7 stycznia 2015 roku po 69 latach przerwy. Pociąg z Nysy wyjechał o godz. 10:40, a w stolicy Dolnego Śląska zameldował się o godzinie 12:17. W tym dniu SA 137-003 podróżowało ponad 70 osób, głównie byli to mieszkańcy powiatu nyskiego i brzeskiego.

– Zawsze jeździłam do Brzegu po godz. 14:00 i to była dla mnie nieodpowiednia pora. Ten pociąg jest idealny, dzięki niemu mogę odwiedzić w domu schorowaną mamę – mówiła wówczas Jadwiga Fornal, pasażerka z Nysy.

W kolejnych dniach frekwencja w opolskich składach dynamicznie rosła. Tylko w samym Grodkowie na stacji wysiadło ponad 40 osób, którzy przyjechali z Wrocławia 9 stycznia 2015 roku.Przewozy Regionalne: reaktywacja z sukcesem

Choć przewoźnik nie udostępnia danych statystycznych o frekwencji w danym składzie, powołując się na tajemnicę handlową, to można stwierdzić, że połączenia reaktywowane dzięki podróżnym i działaczom Obywatelskiego Komitetu Obrony Kolei na Opolszczyźnie, to był strzał w dziesiątkę.

– Pociągi kursujące na trasie Nysa – Wrocław – Nysa bardzo dobrze wpisały się w krajobraz naszych opolskich przewozów. Połączenia te cieszą się dużą popularnością. Wyniki, które uzyskujemy potwierdzają zasadność uruchomienia na nowo tych połączeń – podkreśla Dorota Jakiemczuk, z Opolskiego Oddziału Przewozów Regionalnych w Opolu.

Kursy, które reaktywowano, są jednocześnie piątą parą pociągów na trasie Nysa – Brzeg, na którą podróżni czekali aż sześć lat. Widząc zapotrzebowanie oraz błyskawiczny rozwój prywatnych przewoźników drogowych Przewozy Regionalne postanowiły dołożyć kolejny pociąg w bezpośredniej relacji Nysa – Wrocław Główny przez Grodków Śląski, który po raz pierwszy pojechał 13-go grudnia minionego roku. Wieczorne połączenia stały się hitem, które zyskały uznanie studentów uczęszczających na uczelnie w Nysie czy we Wrocławiu.

– Studiuję we Wrocławiu, więc z tych połączeń kolejowych chętnie korzystam, ponieważ inne formy komunikacji z moim miastem są drogie – mówi Justyna Król z Niwnicy.Student i Elsner

Obydwie pary połączeń łączące Opolszczyznę z Dolnym Śląskiem zyskały także nowe nazwy. Pierwsza z nich przybrała nazwę Elsner, która wiąże się z nazwiskiem wielkiego kompozytora urodzonego w Grodkowie, w mieście będącym na trasie pociągu. Z kolei pociągi nr 60607 i 60624 otrzymały nazwę Student, dzięki którym studenci mogą ekspresowo przemieszczać się z akademików do domów.

Wszystkie połączenia są obsługiwane autobusami szynowymi od SA 109 po SA 137. Na linii nr 288 Nysa – Brzeg pojedziemy z maksymalną prędkością rozkładową V=70 km/h, a na magistrali kolejowej E30 (odcinek Brzeg – Wrocław Główny) autobus szynowy rozwija prędkość do 120 km/h. Czas jazdy szynobusem z Nysy do Wrocławia wynosi 1 godzinę i 27 minut. Cena biletu normalnego w ofercie „Połączenie w dobrej cenie” wynosi 11, 50 zł, za bilet ulgowy studenci zapłacą tylko 5, 63 zł.Rozkład jazdy

Odjazdy z Nysy do Wrocławia

• Godz. 10:36 Pociąg nr 60603 ELSNER. Przyjazd do Wrocławia godz. 12:04. Kursuje tylko w dni nauki szkolnej, od poniedziałku do piątku.
• Godz. 18:02 Pociąg nr 60607 STUDENT. Przyjazd do Wrocławia godz. 19:35. Kursuje w piątki i niedziele, w okresie roku akademickiego.

Odjazdy z Wrocławia do Nysy

• Godz. 12:20 Pociąg nr 60618 ELSNER. Przyjazd do Wrocławia godz. 13:50. Kursuje tylko w dni nauki szkolnej, od poniedziałku do piątku.
• Godz. 19:50 Pociąg nr 60624 STUDENT. Przyjazd do Wrocławia godz. 21:17. Kursuje w piątki i niedziele, w okresie roku akademickiego.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Inwestycje liniowe
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony