Partnerzy serwisu:

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Film o bohaterstwie kolejarzy z Szymankowa

inf. pras 01.09.2022 2k

Polregio we współpracy ze Stacją Muzeum przygotowało krótki film, upamiętniający bohaterstwo kolejarzy i celników ze stacji Szymankowo.
W dwudziestoleciu międzywojennym Szymankowo odgrywało rolę ważnego węzła kolejowego na trasie Berlin – Królewiec. Strategiczne znaczenie mostu w pobliskim Tczewie sprawiło, że mała stacja stała się miejscem, gdzie kolejarze i celnicy II RP jako pierwsi stawili opór hitlerowskiemu najeźdźcy. W pierwszych godzinach II wojny światowej pełniący wówczas służbę Roman Grubba i Alfons Runowski skierowali pociąg pełen niemieckich żołnierzy na boczny tor. W odwecie, niemieccy najeźdźcy zamordowali 21 osób.

Jak czytamy w komunikacie, prezes Polregio bierze dziś udział w uroczystościach, upamiętniających 83. rocznicę wybuchu II wojny Światowej w Malborku, Szymankowie i Tczewie. - Szymankowo to symbol bohaterstwa, niezłomności i poświęcenia nawet własnego życia podczas służby. Dziękujemy bohaterom tamtych czasów, ale wiemy, że i dzisiaj nie brakuje ich na kolei. Kolejarze to ludzie z pasją i misją. Etos pracy kolejarza oraz wyznawane wartości są niezależne od czasów, w których żyjemy – mówi Artur Martyniuk, prezes Polregio.

Ponad 80 lat po tych wydarzeniach również i w tym roku historia wystawiła kolejarzy na próbę. W wyniku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę 24 lutego 2022 r., ludność cywilna zmuszona była masowo opuścić swoją ojczyznę. Polregio, największy pasażerski przewoźnik kolejowy, od końca lutego do maja przewiozło ponad 260 tys. osób uciekających przed wojną w Ukrainie, uruchamiając w tym celu specjalne pociągi - przypomina spółka.
PARTNER DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
POLREGIO
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony