Partnerzy serwisu:

Rewitalizacja i elektryfikacja kolei do Łomży zgłoszona do programu Kolej Plus

Jakub Madrjas 15.08.2020 369

arrow
arrow
Rewitalizacja i elektryfikacja kolei do Łomży zgłoszona do programu Kolej Plus
fot. Kasper Fiszer
Rewitalizacja i elektryfikacja kolei do Łomży zgłoszona do programu Kolej Plus
Rewitalizacja i elektryfikacja kolei do Łomży zgłoszona do programu Kolej Plus
Rewitalizacja i elektryfikacja kolei do Łomży zgłoszona do programu Kolej Plus
Województwo podlaskie poinformowało, że zgłosiło do programu Kolej Plus rewitalizację wraz z elektryfikacją linii kolejowej nr 49 Łomża – Śniadowo i linii nr 36 na odcinku Śniadowo–Łapy. Długo odkładana realizacja tej inwestycji pozwoliłaby przywrócić kolej do Łomży i uruchomić połączenia do Białegostoku.
W maju spółka PKP PLK otworzyła nabór wniosków do Programu Kolej Plus, na który rząd do 2028 roku ma przeznaczyć 6,5 mld zł. Projekty można zgłaszać jeszcze do 26 sierpnia. Jak poinformował samorząd, w ramach programu województwo podlaskie zgłosiło projekt pn. Stworzenie ciągu komunikacyjnego Łomża–Białystok poprzez rewitalizację wraz z elektryfikacją linii kolejowej nr 49 Łomża – Śniadowo oraz elektryfikacja i odbudowa infrastruktury obsługi pasażerskiej na linii nr 36 na odcinku Śniadowo–Łapy.

Inwestycja oczekiwana od lat

Odbudowa połączenia kolejowego liniami nr 36 i nr 49 Łomża – Śniadowo – Łapy jest w planach województwa od lat. Przed rokiem samorząd ograniczył środki unijne na jej realizację, decydując się na zwiększenie nakładów na modernizację linii szerokotorowych na terenie województwa. – Musieliśmy dokonać trudnego wyboru i stwierdziliśmy, że jest to kluczowa inwestycja dla naszego województwa" – wyjaśnił marszałek.

W czerwcu 2020 roku zatwierdzono dofinansowanie dla przygotowania dokumentacji projektowej z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego. W tym samym miesiącu PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na przygotowanie rewitalizacji linii nr 49.

Spotkanie z zarządem PKP PLK

Jak czytamy w informacji samorządu, rozwój kolejowej sieci transportowej w województwie podlaskim, a w szczególności nabór wniosków do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej + do 2028 roku były tematami środowego (12.08) spotkania Marka Olbrysia, Wicemarszałka Województwa Podlaskiego i Ireneusza Merchela, Prezesa Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., które odbyło się w Warszawie.

Wicemarszałek Marek Olbryś przyznał, że dostępność transportu kolejowego w regionie ze względu na niewystarczająco rozwiniętą infrastrukturę jest dość słaba. Dlatego tak ważna jest rozbudowa linii kolejowych. - Rewitalizacja i elektryfikacja linii 36 i 49 pozwoli mieszkańcom subregionu łomżyńskiego na podróż do stolicy województwa z prędkością nawet 120 km/h. Podróż z Łomży do Białegostoku zajęłaby tylko około 80 minut. Rozbudowa infrastruktury kolejowej pobudzi ekonomicznie tę cześć naszego regionu i wzmocni potencjał transportowy oraz gospodarczy całego województwa podlaskiego – podkreślił wicemarszałek.

Na razie nie mamy informacji, czy województwo zgłosiło jeszcze inne projekty do programu Kolej Plus, oraz jakie inwestycje planowane są w takim razie do realizacji z funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej UE.
PARTNERZY DZIAŁU
Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony