Partnerzy serwisu:

Reuters: CVC przygotowuje sprzedaż PKP Energetyki

Jakub Madrjas 28.09.2020 9,8k

Reuters: CVC przygotowuje sprzedaż PKP Energetyki
Fot. PKP Energetyka
Według źródeł agencji Reuters, CVC Capital Partners rozpoczęło przygotowania do sprzedaży spółki PKP Energetyka już w przyszłym roku. Oczekuje według źródeł od 1,1 do 1,8 mld euro.
Oficjalnie nikt nie potwierdza informacji Reutersa. Jak donoszą anonimowe źródła, sprzedaż miałaby odbyć się przyszłym roku. Amerykański fundusz CVC, który posiada w całości udziały w PKP Energetyce poprzez spółkę Caryville Investments miał już ponoć kontaktować się z innymi funduszami i grupami energetycznymi w sprawie sprzedaży.

Agencja Reuters jest zdania, że biorąc pod uwagę determinację rządów PiS w kierunku nacjonalizacji krajowych aktywów energetycznych, ewentualny nabywca musiałby pozyskać lokalnego partnera. Rząd próbował zresztą podważyć lub cofnąć sprzedaż spółki, ale prace w tym kierunku zakończyły się bez konkluzji w lutym ubiegłego roku.

Według źródeł, właściciel miałby oczekiwać od nabywców 8-krotności (1,2 mld euro) lub nawet 12-krotności (1,8 mld euro) rocznego zysku z działalności podstawowej. W 2015 roku CVC zapłaciło za spółkę 1,41 mld zł (Zdaniem Reuters, po uwzględnieniu długów było to ok. 1,97 mld złotych). Przedstawiciele CVC zapewniali wówczas, że inwestycja jest długoterminowa oraz sugerowali przyszłą sprzedaż operatora na giełdzie.

Warto przypomnieć, że w maju ubiegłego roku PKP PLK podpisały z PKP Energetyka czteroletnią umowę na utrzymanie urządzeń sieci trakcyjnej na kwotę do 1,18 mld zł netto.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
PKP Energetyka
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony