Partnerzy serwisu:

Renfe z szansą na usługi kolejowe w Wielkiej Brytanii

Przemysław Farsewicz 23.10.2022 774

Renfe z szansą na usługi kolejowe w Wielkiej Brytanii
fot. Grand Union Trains
Hiszpański przewoźnik kolejowy Renfe został poproszony o zostanie strategicznym partnerem projektu Grand Union Trains. W ramach komercyjnych usług uruchomione miałoby zostać połączenie między Londynem Paddington a Carmarthen w Walii. Zielone światło brytyjskiego regulatora dla nowych usług przybliżyłoby hiszpańskiemu przewoźnikowi brytyjski rynek usług kolejowych.
Grand Union Trains to brytyjska firma przewozowa, która złożyła formalny wniosek o przyznanie dostępu kolejowego do obsługi nowego połączenia dalekobieżnego między Carmarthen w Walii a Londynem Paddington. Urząd ds. Kolei i Dróg (ORR) obecnie rozpatruje dokument, który został złożony na zasadach otwartego dostępu w konkurencji z Great Western Railway.

Nowa usługa miałaby wystartować w 2025 roku. Wniosek dotyczy pięciu par pociągów każdego dnia. Przewoźnik deklaruje wykorzystanie składów hybrydowych o napędzie elektrycznym oraz spalinowym. Czas przejazdu między walijskimi miastami Carmarthen, Llanelli, Cardiff a Londynem ma zostać skrócony o około 20 minut.

Organizatorzy Grand Union Trains zaproponowali również, by to hiszpański narodowy operator kolejowy Renfe został strategicznym partnerem projektu, aby wykorzystać swoje ponad 80-letnie doświadczenie w hiszpańskich kolejach.

Wagony w nowej usłudze mają się cechować wysokiej jakości wzornictwem. Pasażerom ma być zaoferowany wysoki komfort przewozu – większe siedzenia, duża przestrzeni nogi. Ma być również więcej miejsca na bagaże. W każdym składzie znaleźć ma się przestrzeń barowa.

– Z przyjemnością pracujemy nad promowaniem tej ważnej usługi. Nasza wysokiej jakości oferta niewątpliwie poprawi wrażenia klientów podczas korzystania z brytyjskiej sieci kolejowej. W tym celu z dumą współpracujemy z kolegami z Renfe, których wizja wysokiej jakości usług jest zbliżona do naszych i umożliwiła nam przedstawienie tego ambitnego projektu – mówił Ian Yeowart, dyrektor Grand Union Trains

Wchodząc po raz pierwszy na rynek brytyjski, Renfe zapewnia, że wniesie swoje doświadczenie w prowadzeniu wysokiej jakości komercyjnych usług w mocno zliberalizowanej branży przewozów. – Przez lata Renfe wypracowało doskonałą reputację w usługach kolejowych w Hiszpanii i na całym świecie. Jesteśmy dumni, że możemy wspierać Grand Union Trains w rozwoju nowej usługi, która połączy Walię z Londynem. Nie możemy się doczekać, aby wnieść do projektu nasze wyjątkowe doświadczenie, a także wykorzystać przyszłe możliwości na rynku w Wielkiej Brytanii – podkreśla hiszpański przewoźnik.

Wejście na rynki poza Hiszpanią jest jednym z trzech głównych elementów strategicznego planu rozwoju Renfe, a firma twierdzi, że dołączenie do Grand Union stanowi interesującą i opłacalną możliwość wejścia na atrakcyjny brytyjski rynek usług kolejowych. Przewoźnik już od kilku lat zastanawiał się jak wejść na ten rynek. – Ale silna konkurencja i wysokie wymagania dotyczące zasobów skomplikowały wcześniejsze inicjatywy. Z tego powodu dołączenie do lokalnych partnerów w celu wejścia na rynek brytyjski może być korzystne – przyznają przedstawiciele Renfe.

Grand Union już wcześniej z powodzeniem rozwijało projekty kolejowe w ramach otwartego dostępu w Wielkiej Brytanii – w tym Grand Central, który został później sprzedany niemieckiej spółce Arriva. W pierwszej fazie nowa usługa Grand Union Trains, planowana we współpracy z Renfe, wystartowałaby z Londynu do Cardiff – z przystankami w Bristol Parkway, Severn Tunnel Junction i Newport. W późniejszym etapie połączenie zostałoby rozszerzone o Felindre, Llanelli i Carmarthen.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony