Partnerzy serwisu:

Remtrak z nowymi maszynami Rafametu

inf. pras. PKP IC 24.04.2020 5,5k

Remtrak z nowymi maszynami Rafametu
Fot. ms, rynek-kolejowy
Idzikowicki oddział PKP Intercity Remtrak wzbogaci się o 6 maszyn do obróbki kół i zestawów kołowych taboru kolejowego. Urządzenia trafią do zakładu na zasadzie leasingu dzięki współpracy PKP Intercity Remtrak ze spółką ARP Leasing. Umowa opiewa na blisko 18 mln zł. Za zamówienie realizowane w ramach III etapu rozbudowy oddziału spółki w Idzikowicach odpowiada Rafamet Kuźnia Raciborska.
Z myślą o wyposażeniu tego obiektu PKP Intercity Remtrak podpisał ze spółką Rafamet Kuźnia Raciborska wartą niemal 18 mln zł umowę na zakup sześciu maszyn do obróbki kół i zestawów kołowych do naprawy taboru kolejowego, z założeniem jej finansowania leasingiem długoterminowym. Dokonane uzgodnienia wskazują, że urządzenia zostaną wyleasingowane na okres 120 miesięcy dzięki wsparciu partnera PKP Intercity – ARP Leasing, specjalistycznej spółki powołanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu, skupiającej się głównie na leasingu maszyn i urządzeń.

Uzgodniony kontrakt zakłada dostawę i uruchomienie maszyn, a także przeszkolenie z ich obsługi pracowników PKP Intercity Remtrak. Pierwsza z nich trafi do zakładu w Idzikowicach na początku października br., a pozostałe do grudnia 2020 r.

Zawarta umowa to ważny krok w kwestii rozszerzenia kompetencji oddziału w Idzikowicach, a także w rozwoju podmiotów współpracujących w ramach Grupy Kapitałowej PKP Intercity. Inwestycja w zaawansowane i specjalistyczne maszyny służące utrzymaniu taboru pozwoli przede wszystkim zwiększyć liczbę przeglądów i napraw realizowanych we własnym zakresie – w ramach Grupy i bez konieczności angażowania partnerów zewnętrznych – mówi Adam Laskowski, członek zarządu PKP Intercity ds. inwestycyjnych.

Na mocy umowy zakład w Idzikowicach zostanie wyposażony m.in. w stanowisko pomiarowe pozwalające dokonać pomiarów wszystkich rodzajów zestawów kołowych stosowanych przez PKP Intercity, a także różnego rodzaju tokarki przeznaczone do obróbki piast kół, osi kolejowych i przedmiotów o skomplikowanych kształtach, przetaczania tarcz hamulcowych czy obróbki profili kół zestawów kołowych.

Kontrakt zawarty z Rafamet to kolejna umowa na dostawę maszyn do oddziału w Idzikowicach podpisana w ostatnim czasie przez PKP Intercity Remtrak. Zakład zostanie wyposażony również w dwie prasy do montażu i demontażu kół, tarcz hamulcowych i zestawów kołowych oraz wyważarkę do zestawów kołowych w poziomie posadzki, stosowanych w wagonach
i lokomotywach eksploatowanych przez PKP Intercity. Umowy podpisane ze spółkami Hydrapress i Climat opiewają łącznie na kwotę 3 mln zł.

Zapewnienie właściwego stanu technicznego użytkowanego taboru jest warunkiem koniecznym dla zapewnienia pasażerom komfortu i bezpieczeństwa. Zakup nowych, specjalistycznych maszyn sprawi, że będziemy mogli dokonywać najważniejszych napraw na poziomie P4 oraz P5 i to w ramach jednej Grupy Kapitałowej – mówi Zbigniew Ciemny, prezes PKP Intercity Remtrak.

Modernizacja postępuje

Trwający od września 2019 r. trzeci etap modernizacji oddziału PKP Intercity Remtrak w Idzikowicach zakłada budowę dwóch hal naprawczych. Oprócz hali, w której będą wykonywane naprawy zestawów kołowych i wózków, powstanie drugi obiekt, przeznaczony do realizacji napraw lokomotyw i wagonów. W ramach wartego aż 135 mln zł brutto zadania inwestycyjnego powstaną dodatkowo budynek warsztatowo-socjalno-administracyjno-diagnostyczny, akumulatorownia, portiernia oraz magazyny na podzespoły, części, materiały, gazy techniczne, oleje i smary. Przebudowa i rozbudowa czeka również zewnętrzną i wewnętrzną infrastrukturę techniczną oraz istniejący układ torowy. Realizacja zadania przypadła konsorcjum firm, w którym liderem jest przedsiębiorstwo Agat , a partnerem Hochtief Polska. Zakończenie prac zaplanowano na styczeń 2021 r.

Nowo powstające hale na terenie zakładu w Idzikowicach będą dysponowały szeregiem specjalistycznych stanowisk naprawczych. Zostaną w nich zamontowane m.in. tokarki do regeneracji profili kół, prasy do zestawów czy linie do naprawy maźnic. Do naprawy wózków pojazdu posłużą stanowiska tworzące ciąg technologiczny do obsługi poziomu utrzymania
P4 i P5, czyli od rozbiórki, poprzez mycie, pomiary i weryfikację, po montaż, regulację i próby wstępnych nacisków zmontowanych wózków. W razie konieczności posłużą również naprawie, regeneracji lub wymianie na nowe.

Więcej zadań i miejsc pracy

Zakończenie modernizacji oddziału w Idzikowicach pozwoli znacząco zwiększyć liczbę wykonywanych przez PKP Intercity Remtrak przeglądów na czwartym i piątym poziomie utrzymania. Stały rozwój zakresu prac świadczonych przez zakład umożliwi zaspokojenie około 90% potrzeb PKP Intercity w zakresie przeglądów P4 i do 25% przeglądów P5 wagonów, jak również około 60% przeglądów okresowych lokomotyw elektrycznych oraz niemal wszystkich prac przy zestawach kołowych. Inwestycja ma również istotne znaczenie z punktu widzenia regionalnego rynku pracy. Docelowo pracę w oddziale na terenie Idzikowic znajdzie od 400 do 450 nowych pracowników, co przełoży się łącznie na ponad 800 miejsc pracy.
PARTNERZY DZIAŁUPodziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Praca
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony